Strona 37 z 38 PierwszyPierwszy ... 2735363738 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 361 do 370 z 371
  1. #361
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    3,098

    Zagadka pochodzi z książki Derrena Browna "Sztuczki umysłu" jako przykład pułapki myślowej, w którą większość osób (w tym ja, choć u mnie pomyłka była trochę inna ) daje się złapać. Było tam też między innymi pytanie: jaki wynik rzutów monetą jest bardziej prawdopodobny:
    1. RRRRRRRR
    2. OOOOOOOO
    3. RROORORR
    (to dla pokerzystów akurat banalne, ale zwykłym ludziom też by pewnie sprawiło problem ),
    czy też przytaczany już tutaj paradoks Monty'ego Halla, który również wywołał tu sporo kontrowersji.
    Ostatnio edytowane przez Trias ; 30-03-2010 o 18:42

  2. #362
    Dołączył
    Dec 2008
    Przegląda
    Mysłowice/Gliwice
    Posty
    2,880
    Oczywiście wszystkie jednakowo prawdopodobne

  3. #363
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    24
    Jak jesteśmy przy prawdopodobieństwie to też dam jedną zagadkę.

    Gramy w grę idź na całość. Mamy do wyboru trzy bramki (A,B,C), wiemy że w 2 z nich znajduje się zonk. Wybieramy np bramkę A, prowadzący odkrywa, że w jednej z pozostałych bramek (np B) znajduje się zonk.
    Prowadzący daje nam możliwość zmiany bramki. czy zmieniamy nasz wybór na ostatnią nieodkryta bramkę(C), czy pozostajemy przy swoim dotychczasowym wyborze; czy w ogóle ma jakieś znaczenie to czy zmieniamy bramkę?

  4. #364
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1,163
    zmieniamy, bo ma znaczenie...dzięki zamianie nasze szanse zwrastają o 33%
    Paradoks Monty Halla...było w filmie 21

  5. #365
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    3,098
    Cytat Zamieszczone przez wiemjakgrac Zobacz posta
    Gramy w grę idź na całość. Mamy do wyboru trzy bramki (A,B,C), wiemy że w 2 z nich znajduje się zonk. Wybieramy np bramkę A, prowadzący odkrywa, że w jednej z pozostałych bramek (np B) znajduje się zonk.
    Prowadzący daje nam możliwość zmiany bramki. czy zmieniamy nasz wybór na ostatnią nieodkryta bramkę(C), czy pozostajemy przy swoim dotychczasowym wyborze; czy w ogóle ma jakieś znaczenie to czy zmieniamy bramkę?
    To jest właśnie paradoks Monty'ego Halla, który przytaczałem 2 posty wcześniej

  6. #366
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    557
    Ok, zastanowiłem się i zrozumiałem w końcu ten paradoks - wziąłem skrajny przypadek - jedna osoba na milion jest chora, skuteczność testu jest 99%, to i tak 10.000 osób dostanie wynik pozytywny, więc faktycznie, nie ma się co stresować .

  7. #367
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    557
    Robiłem sobie ostatnio jakiś test analityczny, nie było w nim podanych prawidłowych odpowiedzi, i jedno nierozwiązane zadanie mnie męczy:



    Jak to mój gość z matmy mawiał, nie chodzi o podanie odpowiedzi, tylko o rozwiązanie zadania . Strzelałem w C, ale nurtuje mnie jakimi regułami rządzą się te ilości kropek i pozycja układu z asteriksem, na necie odpowiedzi nie znalazłem, może ktoś tutaj da radę ?

  8. #368
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    296
    Nie wiem czy to jest takie banalne, no ale ta gwiazdka zawsze znajduje sie w grupie z 4 kropkami i do tego za kazdym razem jest w innym miejscu brakuje tylko gwiazdki po drugiej kropce. Wiec c wydaje sie byc poprawna opdpowiedzia.

  9. #369
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    557
    To że układ w którym jest gwiazdka zawsze jest w innym miejscu to raczej żadna wskazówka do odpowiedzi, bo pytanie jest 'w którym miejscu będzie gwiazdka wśród kropek', a na jakiej pozycji ta grupa znaków się znajdzie to już nieistotne... Zgodnie z treścią są jakieś dwie reguły rządzące tym "szyfrem", więc ja się tam doszukuje czegoś bardziej skomplikowanego, typu że sąsiadujące ze sobą kropki powodują że gwiazdka będzie na jakiejś konkretnej pozycji itp., nie sądzę po prostu że te wszystkie kropki są nic nie wnoszącym tłem, i że powinniśmy zwracać uwagę tylko na te układy z gwiazdką.

  10. #370
    Dołączył
    Apr 2007
    Posty
    3,072
    No ale nie znamy grup bez gwiazdki w piątym rzędzie, więc nie może być zasady, że grupy bez gwiazdki wywierają wpływ na grupę z gwiazdką. Zasady są dwie i te podane przez Scokera wydają się wystarczające, choć wtedy rzeczywiście zadanie robi się banalne...