Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1
    Witam. Jestem z poludnia polski i gra w karty "ferbel" jest tu dosc dobrze znana przynajmniej przez starsze osoby. Zna ktos zasady tej gry? Na sieci nie moge niczego znalezc. Bede wdzeczny za pomoc.

  2. #2
    Dołączył
    Apr 2006
    Przegląda
    Widełka, Rzeszów
    Posty
    1,891
    Tez wlasnie szukam tego.
    Niech ktos zapoda jak ma.

    Chyba tez mowi sie na nia "w krotkiego".
    Ostatnio edytowane przez kurak ; 22-05-2008 o 19:48

  3. #3
    Dołączył
    Jun 2003
    Przegląda
    Anfield Road
    Posty
    2,967
    palo pewnie bedize wiedział, jak wroci to zapewne napisze

  4. #4
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    0
    WItam
    To jest mój pierwszy post na tym forum.

    Chciałbym się dowiedzieczy może ktoś pamięta zasady w grę ferbel.
    Ostatnio dostałem zaproszenie na taką grę i niestety nie za bardzo wiem o co w tej grze chodzi.

    Z góry dzięki

    Pozdrawiam

  5. #5
    Dołączył
    Apr 2006
    Przegląda
    Widełka, Rzeszów
    Posty
    1,891
    Jutro jade na oboz i kilka osob gra w ferbla z tego co wiem to moze sie dowiem jakie sa zasady.

  6. #6
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    0
    Bede bardzo wdzięczny i dzięki za zainteresowanie

  7. #7
    Heh. Odpowiedzi sie tutaj nie doczekalem, ale pogralem troche "na zywo" przez wakacje i powiem tak: teoretycznie prosta, ale nawet nie bede probowal wytlumaczyc "stawkowania" i sprzedawania kart bo w to trzeba po prostu pograc troche. Inaczej sie nie da, przynajmniej wedlug mnie.

  8. #8
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    0
    Gra dla 2-4 osób. Zaczyna się losowaniem, który z graczy wyciągnie najwyższą kartę ten zaczyna rozdawać. Gracz siedzący po prawej rozdającego nazywa się FORANT. On musi wejść do gry nie widząc swoich rozdanych kart. Wejście do gry nazywa się VIZO. Najpierw rozdaje się po 2 karty po czym następuje licytacja i sprzedawanie kart kolejnych. Każdy z graczy, którzy weszli do gry czyli zapłacili vizo przed rozdaniem i przeszli licytacje i sprzedaż kart mają posiadać po 4 karty. Zbiera się do koloru lub do figury. Po kolei od najmniejszej figury to 19 (np 10 i 9), 20 (np król i walet), 21 tzw. oko (np As i 10) i 2 Asy( nazywane 2 psy). 29 pkt to "michał" (np walet, król i 9), 30 to po prostu 30 lub nazywany też "300" (np 9, 10, As, lub walet, dama, król), a 31 to "szpic" (np 10, król, As). Następna w kolejności jest każda karta 3x9( nazywane 3 kulki lub szpilki), 3x10( nazywane RZYM), 3xwalet, 3xdama, 3xkról( nazywane 3K), 3xAs( nazywane 3 psy). Dalej jest już tzw. cała ręka czyli wszystkie karty tego samego koloru i na końcu ferbel czyli każda karta razy 4, najwyższym ferblem są 4 Asy. Opisałem to co sam wiem i czego się nauczyłem. Powiem wam, że sam do końca nie umiem w to grać na 100%. Jeśli macie jakieś pytania to piszcie jak będę umiał to pomogę. BTW naprawdę mało ludzi zna tą grę, mnie nauczyli grać w to kumple, a pochodzę z Podkarpacia. POZDRAWIAM
    Ostatnio edytowane przez LukasaA ; 11-04-2009 o 10:53

  9. #9
    Dołączył
    Dec 2004
    Przegląda
    Podkarpacie
    Posty
    267
    No chyba na podkarpaciu ferbel jest najbardziej popularny. Jakis czas temu moj ojciec wrocil z jakiejs imprezy o 5 nad ranem dobrze "wcięty", na drugi dzień znalazl w kieszonce 1,5K PLN. Dopiero po telefonie do kumpla dowiedzial sie, ze poprzedniej nocy grali w ferbla...

  10. #10
    Dołączył
    Apr 2004
    Przegląda
    katowice
    Posty
    4,233
    faktycznie pierwsze slysze o tej grze a zasady wydaja sie dosc zakrecone
    pewnie na zywo wyjdzie
    u nas raczej skat kroluje - o ferblu na slunsku raczej nie slyszalem