Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    414
    Heja,

    Mam lapka z zainstalowanym w momencie kupna Windowsem Vista.

    Chciałbym zrobić reinstalkę na Windowsa XP i teraz mam takie pytanie. Czy obecnie mogę kupić wersję OEM i ją zainstalować czy potrzebuję wyłącznie wersję BOX? Chodzi mi oczywiście o to aby być w pełni legalnym.

    Pozdrawiam i dzięki za wpisy

  2. #2
    Dołączył
    Oct 2006
    Przegląda
    Cebu City, Philippines
    Posty
    868
    Jakie są zasady sprzedaży oprogramowania Windows XP/Windows Vista w wersji OEM? Czy osoba prywatna, posiadająca już zestaw komputerowy może nabyć oprogramowanie OEM bez całkowicie zmontowanego zestawu komputerowego?

    Produkty w wersji OEM należy zgodnie z licencją producenta systemów OEM dostarczać użytkownikowi końcowemu wyłącznie preinstalowane na „całkowicie zmontowanym systemie komputerowym”.

    Wyjątek!!!
    Windows Vista, Windows XP:
    Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, gdy użytkownik końcowy (m.in. osoba prywatna) samodzielnie montuje własny komputer PC, przemontowuje swój komputer lub instaluje oprogramowanie. W takim wypadku użytkownik końcowy jest uznawany za producenta systemów w rozumieniu licencji producenta systemów OEM Microsoft i może zakupić oprogramowanie OEM niezależnie od sprzętu (nie dotyczy produktów serwerowych i pojedynczych aplikacji tj. Word i Works oraz pakietu Office 2007).

    Otwarcie opakowania z oprogramowaniem OEM przez użytkownika oznacza, że to użytkownik akceptuje warunki licencji producenta systemów OEM Microsoft i powinien sam preinstalować produkt oraz zapewnić sobie pomoc techniczną do instalowanego oprogramowania.

    Termin „Producent systemów” oznacza wytwórcę oryginalnego sprzętu, podmiot montujący lub przemontowujący komputery, lub podmiot instalujący oprogramowanie w systemach komputerowych.

    Termin „całkowicie zmontowany system komputerowy” oznacza system komputerowy składający się przynajmniej z procesora, płyty głównej, dysku twardego, zasilacza i obudowy.

    Pojawiły się w sprzedaży opakowania zawierający jeden (1) zestaw oprogramowania w wersji OEM (dotyczy systemów operacyjnych i aplikacji). Do tej pory występowały tylko zestawy po 3 i 30 sztuk.

    Źródło: http://www.microsoft.com/poland/licencje/menu/faq.aspx

    pozdrawiam

  3. #3
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    414
    To czytałem ale dalej nic z tego nie rozumiem, tzn. nie jestem pewien czy na pewno mogę zainstalować OEMa na lapku jeżeli niczego w nim nie zmienię.

    I tak na koniec, wiecie może którą dokładnie wersję Windowsa powinienem kupić. Mam na myśli te wszystkie SP i inne pierdoły, która wersja będzie najlepsza/najmniej obciąża system?
    Ostatnio edytowane przez Brooklyn4321 ; 08-05-2008 o 08:12

  4. #4
    Dołączył
    Jan 2006
    Przegląda
    Roma
    Posty
    1,962
    po 1 jak kupisz XP, to mozesz nie znalezc sterownikow pod ten system, bo producenci nowych laptopow czesto w ogole nie udostepniaja sterow pod ten system. ewentualnie jezeli sie juz uparles, to z tego co wiem mozliwy jest downgrade OS przy zakupie laptopa, zadzwon do MS, powiedz jaka jest sytuacja i prawdopodobnie bedzie to mozliwe (tylko czytalem o tym, wiec nie wiem jak to dziala w praktyce).
    jezeli chcesz kupic wersje BOX, to polecam zakup na allegro uwywanego systemu, mozesz go potem istalowac na dowolnym kompie, laptopie itd. bez zadnych ograniczen.

    PS. moim skromnym zdaniem przesiadanie sie z visty na XP nie ma najmniejszego sensu, chyba ze twoj laptop ma konfiguracje troszke mocniejsza niz kalkulator

    PS2. win SP2, bo poprawka SP3 jest chyba do pobrania przez siec.

  5. #5
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    177
    Mozesz zaisntalowac OEM-a na lapku. Jesli zarejestruejsz system to juz ten system musi byc na lapku i nie mozesz go przeniesc na inny komputer. Tutaj natosmiast jesli bys mial wersje BOX mozesz spokojnie go przeniesc na inny komputer. Czy jest sens placenia 3x tyle ? no to juz musisz sobie odpowiedziec sam.

    Jesli chodzi o wersje to na chwile obecna tylko wersja z SP2. Posiadajac oryginalnego Windwosa mozesz spokojnie dokonwayc aktualizacji takze nie widze zadnego problemu. Na dnaich wychodzi (albo juz wyszedl) SP3 a czy bedzie on sprzedawany w OEM-ie wkrotce tego nie wiem.

    Jedyna opcja nad ktora bys sie mogl zastanawiac to wersja HOME czy Proffesional. Tutaj rozncia jest w cenie i w ich mozliwosciach:

    Jakie są główne różnice pomiędzy wersją XP Professional i XP Home?
    Choć edycje te mają ten sam kod bazowy to różnią się dostępnymi możliwościami:

    * Backup - XP Pro posiada standardowy program do backupu danych, wersja XP Home nie,
    * Dynamic Disks - wersja XP Pro wspiera tę funkcję, wersja XP Home nie,
    * IIS - XP Pro zawiera, XP Home nie,
    * Encrypted File System (EFS) - Windows XP Pro wspiera tę funkcję, XP Home nie,
    * Wiele monitorów - XP Pro wspiera do 9 monitorów, wersja XP Home - tylko jeden,
    * Wieloprocesorowość - XP Pro wspiera do dwóch procesorów, XP Home jeden,
    * Członkostwo w domenie - Windows XP Pro może być członkiem domeny,
    XP Home nie może, ale ma dostęp do zasobów domeny,
    * Group Policy - XP Pro wspiera, XP Home nie,
    * IntelliMirror - XP Pro wspiera IntelliMirror, w skład czego wchodzi Microsoft Remote
    Installation Services (RIS) oraz zarządzanie użytkownikami, XP Home nie wspiera IntelliMirror,
    * Uaktualnienie z Windows 98/ME - obie wersje pozwalają na takie uaktualnienie,
    * Uaktualnienie z Windows NT/2000 - Tylko XP Pro pozwala na takie uaktualnienie,
    * 64-bit - Tylko XP Pro będzie miał 64 bitową wersję dla procesora Itanium,
    * Wsparcie sieci - XP Pro zawiera wsparcie dla Monitora Sieci, SNMP, IPSec
    oraz Client Services for NetWare, XP Home nie zawiera tych opcji.

  6. #6
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    177
    Cytat Zamieszczone przez W.A.Rebel Zobacz posta
    po 1 jak kupisz XP, to mozesz nie znalezc sterownikow pod ten system, bo producenci nowych laptopow czesto w ogole nie udostepniaja sterow pod ten system. ewentualnie jezeli sie juz uparles, to z tego co wiem mozliwy jest downgrade OS przy zakupie laptopa, zadzwon do MS, powiedz jaka jest sytuacja i prawdopodobnie bedzie to mozliwe (tylko czytalem o tym, wiec nie wiem jak to dziala w praktyce).
    jezeli chcesz kupic wersje BOX, to polecam zakup na allegro uwywanego systemu, mozesz go potem istalowac na dowolnym kompie, laptopie itd. bez zadnych ograniczen.

    PS. moim skromnym zdaniem przesiadanie sie z visty na XP nie ma najmniejszego sensu, chyba ze twoj laptop ma konfiguracje troszke mocniejsza niz kalkulator

    PS2. win SP2, bo poprawka SP3 jest chyba do pobrania przez siec.
    Z tymi sterownikami to racja dlatege warto by sie bylo rozgladnac wczesniej. Stawiam jednak ze powinny byc wszystkie.

    Co do przejscia z Visty na Xp to wiele osob to robi bo po prostu nie moze pracowac/przyzwyczaic/wytrzymac * (niepotrzeben skreslic lub dodac) na Viscie, dodatkowo nawet przy 2 Giga ramu nie chodzi ona rewelacyjnie. Autor przy kupnie laptopa prawdopodobnie mogl dokonac (nie zawsze jest to mozliwe) downgradu systemu do XP badz jesli to bylo mozliwe kupna go bez systemu.


    Edit: W tej sytuacji sprobuj tak jak radzil W.A.Rebel dowiedziec sie dokladnie czy masz mozlwiosc i jak wyglada opcja downgradu systemu. To by bylo najlepsze rozwiazanie i z tego co kiedys czytalem (tutaj moge sie mylic, albo zrodlo bylo bledne), ze jesli juz masz zaisntalowana VISTe i zarejestrowana to mozesz dokonac downgradu systemu dzwoniac do MIcrosoftu poprzez instalacje XP z "wlasnej" plytki. Takze najlepiej bedzie jak zadzwonisz do nich i sie dowiesz dokladnie.

    Edit2: Znalazlem taka oto informacje co do downgradu:

    Korzystanie z poprzedniej wersji systemu operacyjnego Windows XP Professional (również Windows XP Tablet PC Edition i Windows XP Professional x64 Edition) możliwe jest tylko w przypadku posiadania ważnej licencji OEM Windows Vista Business lub Ultimate.

    Użytkownicy końcowi mogą korzystać z następujących nośników w celu przeprowadzenia downgrade: nośnik dla programów licencji grupowych (jeśli użytkownik posiada umowę VL), kolorowa paczka detaliczna, lub oryginalny nośnik z produktu w wersji OEM (o ile użytkownik nabył go w zgodzie z warunkami Licencji Microsoft producenta systemów OEM).

    http://www.egospodarka.pl/24953,Down...wy,1,14,1.html
    Ostatnio edytowane przez szogo ; 08-05-2008 o 09:21

  7. #7
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    414
    Cytat Zamieszczone przez W.A.Rebel Zobacz posta
    po 1 jak kupisz XP, to mozesz nie znalezc sterownikow pod ten system, bo producenci nowych laptopow czesto w ogole nie udostepniaja sterow pod ten system.
    Ja bym w życiu nie znalazł ale na szczęście mamy pogotowie komputerowe

    Cytat Zamieszczone przez szogo Zobacz posta
    Czy jest sens placenia 3x tyle ?
    No właśnie chciałem zapłacić mniej ale nie byłem pewien czy OEM jest legalny.

    Cytat Zamieszczone przez szogo Zobacz posta
    mozesz dokonac downgradu systemu dzwoniac do MIcrosoftu poprzez instalacje XP z "wlasnej" plytki.
    A czym to się różni od kupna XP w sklepie i reinstalowania. Nigdy nie słyszałem o czymś takim.

  8. #8
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    177
    Cytat Zamieszczone przez Warmatius Zobacz posta


    A czym to się różni od kupna XP w sklepie i reinstalowania. Nigdy nie słyszałem o czymś takim.
    Tzn jesli bys mogl dokoanc downgradu systemu instalujesz sobie xp bez jego kupna i dzwonisz do Microsoftu aby oni wygenerowali CI nowy klucz do Xp na podstawie Twojej waznej licencji Visty. Napisalem trochu skrotowo. Po postu majac mozliwosc downgradu z Visty nie musisz juz kupowac XP.

  9. #9
    Dołączył
    Mar 2006
    Posty
    184
    czyli rozumie ze jesli mam viste basic to nie moge sobie instalnac xp ? tylko musialbym miec Vista Business lub Ultimate.


    kupilem laptopa z vista basic

  10. #10
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    414
    OK, już po wszystkim.

    Po zakupie Windowsa Home XP i rozpoczęciu instalacji okazało się że ten nie widzi dysków SATA. W biosie nie było możliwości zmiany więc konieczne było ściągnięcie sterów pod płytę główną, stworzenie kopii windowsa XP i wsadzenie na tą płytkę nowych sterów. Trwało to 2.5h, koszt informatyka jedyne 80 PLN weeeeeee.

    Dzięki za głosy