Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1
    Dołączył
    Jan 2006
    Przegląda
    Poznań
    Posty
    630
    Cześć!

    Mam takie pytanie, może ktoś to już policzył albo ma link do jakiegoś softu, co to liczy.

    Na niskich stawkach (NL25/NL50) często zdarza się, że mamy przeciwnika, który dobiera wbrew oddsom. Załóżmy, że trafia swój draw na riverze (flush albo open ended). Zakładając, że betujemy flop i turn w wysokości 75% pota, jaki jest graniczny bet na scary riverze, żeby opłaciło się go sprawdzić graczowi, który został wydrawowany (a z drugiej strony odpłaciło temu, który drawował)?

    Pozdro

  2. #2
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    2,442
    Cytat Zamieszczone przez wooysiah Zobacz posta
    Cześć!

    Mam takie pytanie, może ktoś to już policzył albo ma link do jakiegoś softu, co to liczy.

    Na niskich stawkach (NL25/NL50) często zdarza się, że mamy przeciwnika, który dobiera wbrew oddsom. Załóżmy, że trafia swój draw na riverze (flush albo open ended). Zakładając, że betujemy flop i turn w wysokości 75% pota, jaki jest graniczny bet na scary riverze, żeby opłaciło się go sprawdzić graczowi, który został wydrawowany (a z drugiej strony odpłaciło temu, który drawował)?

    Pozdro
    Przecież w każdym rozdaniu jest inny.

    Jak typ ma draw 4-1 to betnij na turnie tyle, żeby nawet jak cię stacknie zarobił mniej niż 4 x tyle ile callnał na turnie i po sprawie. To w uproszczeniu bo oczywiście nie zawsze się da tak zabetować bez overbeta.

  3. #3
    Dołączył
    Jan 2006
    Przegląda
    Poznań
    Posty
    630
    No to, że jest inny to oczywiste, dlatego podałem bety na flopie i turnie i założyłem 8-9 outs.

  4. #4
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    2,442
    Piszesz w temacie o implied odds, a nie wiesz jak je policzyć?

    Niech ktoś mądrzejszy policzy całe rozdanie od flopa do rivera, ja policzę turn-river.

    Pytasz jaki jest bet, który opłaca się jednemu i drugiemu na riverze. Nie ma takiego. Albo opłaca się to jednemu, albo drugiemu, albo obaj wychodzą na 0. Nie podałeś stacków wieć jak chcesz policzyć implied oddsy?

    Założmy, że na turnie jest pula 10$ a przeciwnik na OESD (liczymy 20% dla ułatwienia.

    Betujesz 7.5 do puli 10, a więc przeciwnik dostaje pot odds 17.5-7.5 = 2.33-1, a potrzebuje implied oddsy 4-1. A więc już na oko widać, że jak zapłacisz mu jeszcze ok 1.70*7.5=12.75 to zarabia.

    Aby wyliczyć dokładnie ile musi zarobić, aby wyjść na callu i betcie na riverze na 0 wyliczamy x, gdzie

    x/7.5 = 4/1
    x = 30

    Po twoim betcie pula wynosi 17.5, a więc musi od ciebie wyciągnąć 12.5 na riverze żeby wyjść na zero. Na riverze pula wynosi 25 (po jego callu) i pewnie czasami uda mu się tyle od ciebie wyciągnąć (jeżeli nie często)

    Ev = 0.80*(-7.5) + 0.20*(17.5 + 12.5)
    Ev = 0
    Ostatnio edytowane przez PeriMCS ; 08-12-2007 o 01:42

  5. #5
    Dołączył
    Jan 2006
    Przegląda
    Poznań
    Posty
    630
    Jezu, Peri, nie dogadamy się chyba, więc zakończmy ten temat. Nie chodzi o to czy to umiem policzyć czy nie, chodziło mi bardziej o "rule of the thumb" a jeszcze lepiej o coś, co policzyłoby to dla różnych wartości betów i drawów (i flopa i turna). Jednak widzę, że po prostu trzeba samemu poświęcić trochę czasu (którego niestety nie mam w nadmiarze) i forum nie da mi drogi na skróty. W każdym razie uświadomiłeś mi coś przy okazji, za co dziękuję.

    Pozdro, EOT

  6. #6
    Dołączył
    Jan 2005
    Przegląda
    Ciasto
    Posty
    2,287
    Program do liczenia Implied Odds :
    :ASDA:SD:AA

  7. #7
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    2,317
    Problem: Na turnie mamy draw który "wejdzie" nam na river z prawdopodobieństwem p (np. 0.20) i da nam najlepszą rękę. Pula na turnie wynosi P. Przeciwnik z najlepszą w danym momencie ręką betuje f-tą część puli (np. 0.75). Jaką kwotę X musimy wygrać (czyli za ile musimy zagrać) na river jeśli skompletujemy drawa aby call na turnie był opłacalny?

    W tym celu należy obliczyć EV które musi być dodatnie:
    EV = -(1-p)fP + p(P+fP+X) > 0
    1-p - prawdopodobieństwo że nietrafimy drawa
    fP - kwota którą przegramy (czyli bet przeciwnika na turnie) jeśli nie trafimy drawa
    p - prawdopodobieństwo że trafimy drawa
    P+fP+X - kwota (całkowita) którą wygramy jeśli trafimy

    Po rozwiązaniu powyższej nierówności otrzymujemy:
    X > P(f/p - 2f - 1)

    Jest to liczba bezwzględna, wyrażona np. w dolarach. Wstawiając do powyższego wzorku liczby wzięte z przykładu Periego otrzymujemy:
    X > $10(0.75/0.20 - 2*0.75 - 1) = $12.50, czyli tyle samo, ile wyszło w jego obliczeniach

    A teraz bardziej interesujące pytanie. Jaką kwotę q, wyrażoną jako ułamek wielkości puli na river, musimy wygrać aby call na turnie był opłacalny? Odpowiedź jest prosta:
    P+2fP - wielkość puli na river
    P(f/p - 2f - 1) - kwota którą musimy wygrać (ta obliczona wcześniej)
    Wobec tego:
    q = [P(f/p - 2f - 1)]/[P+2fP] = (f/p - 2f - 1)/(1 + 2f)

    Wstawiając do tego wzorku liczby z przykładu Periego otrzymujemy:
    q = (0.75/0.20 - 2*0.75 - 1)/(1 + 2*0.75) = 1.25/2.50 = 0.50, czyli na river musimy zagrać za co najmniej połowę puli aby call na turn był opłacalny.

    Biorąc ten drugi wzór można sobie zrobić ładną tabelkę dla różnych wartości p oraz f.

    Cytat Zamieszczone przez wooysiah Zobacz posta
    Jednak widzę, że po prostu trzeba samemu poświęcić trochę czasu (którego niestety nie mam w nadmiarze) i forum nie da mi drogi na skróty.
    No to masz poważny problem skoro nie masz czasu na rozwiązane zadania którego złożoność tak na oko oceniam na V-VI klasę podstawówki.

    jdx

  8. #8
    Dołączył
    Apr 2006
    Przegląda
    Widełka, Rzeszów
    Posty
    1,891
    kurde jdx nie pamietam juz czasow podstawowki ale jak miales rachunek prawdopodbiestwa w podstawowce to miales zajebisty poziom. Ja rachunek prawdopodobienstwa z tego co pamietam mialem dopiero w chybaa liceum w 2 albo 3 klasie z tego co pamietam a ty piszesz w 5 klasie podstawowki.
    Ostatnio edytowane przez kurak ; 09-12-2007 o 00:34

  9. #9
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    2,317
    Chodziło mi o rozwiązanie samej nierówności. Bo ułożenie wzorku na EV może odbyć się IMO zupełnie intuicyjnie, bez znajomości rachunku prawdopodobieństwa. Ktoś może co najwyżej nie wiedzieć że ów wzorek opisuje tzw. wartość oczekiwaną.

    Co do rachunku prawdopodobieństwa, to podstawówkę ukończyłem ponad 20 lat temu, ale wydaje mi się, że wyciąganie różnokolorowych kulek z urny było omawiane w VII lub VIII klasie. Aczkolwiek nie wykluczam, że mogło się to odbywać na kółku matematycznym.

    jdx

  10. #10
    Dołączył
    Jan 2006
    Przegląda
    Poznań
    Posty
    630
    Ok, bo zaraz zrobią ze mnie nominowanego do lotów
    Kakashi - "implied odds" użyłem tutaj trochę umownie, przecież i tak wszystcy wiedzą chyba o co pytałem. Jdx - dzięki, o coś takiego zgrubnie mi chodziło, tylko dla flopa i turna. A co do czasu i zadania z poziomu podstawówki - ok, dostałem zjebkę za lenistwo, ale naprawdę z czasem u mnie baardzo krucho ostatnio na cokolwiek.

    EOT, dzięki wszystkim