Strona 1 z 38 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 371
  1. #1
    Dołączył
    Feb 2007
    Przegląda
    Krakow
    Posty
    867
    Jako, że lubię rozkminiać takie rzeczy, proponuję zamieszczać w tym wątku różnego typu zagadki. Na odwagę podaję dwie:

    1.
    Pewien Mądry Sułtan postanowił uhonorować 100 swych najdzielniejszych żołnierzy z okazji Ważnego Wydarzenia. Kazał wybić 100 monet ze swą podobizną, tak aby każdy żołnierz dostał po jednej monecie. Aby przyspieszyć produkcję monet kazał, aby 10 złotników wybiło po 10 sztuk monet. Każda moneta miała ważyć 10 miar złota. Złotnicy ochoczo zabrali sie do dzieła. Przypadkiem jeden ze służących posuchał rozmowę z której wynikało, że jeden ze złotników zamierza oszukać Sułtana i jego monety maja ważyć 9 miar złota. Służący doniósł o tym Sułtanowi. Mądry Sułtan zamyślił się na chwilę, lecz zamiast kazać zważyć monety od każdego złotnika, rozkazał wziąć od każdego z nich odpowiednią liczbę monet i zważyć je wszystkie razem. Łączna waga zebranych monet wynosiła 540 miar złota. Wówczas Sułtan kazał wtrącic do lochu złotnika, który oszukał. Pytanie - który złotnik oszukał i skąd to wiedział Mądry Sułtan?




    2.
    Na stole leży 5 kapeluszy: 3 czarne i 2 białe. Trzech gości z zamkniętymi oczami losuje po jednym kapeluszu i zakładają je na głowę. Następnie stają jeden za drugim i otwierają oczy. Trzeci widzi kapelusze dwóch gości przed nim, ale nie widzi swojego, po czym mówi:
    - Nie wiem, jaki mam kapelusz.
    Drugi, widząc jedynie kapelusz pierwszego, i słysząc, co wcześniej powiedział gość stojący za nim, mówi:
    - Nie wiem, jaki mam kapelusz.
    Pierwszy gość nie widząc ani swojego, ani, żadnego za sobą, jedynie słysząc poprzednie wypowiedzi, mówi:
    - Ja w takim razie wiem, jaki mam kapelusz.

    Jakiego koloru kapelusz ma gość pierwszy?




    Nie musimy umieszczać tutaj prawidłowych odpowiedzi, chodzi jedynie o to, aby mieć czym zająć głowę np. podczas jazdy samochodem do pracy
    Pozdrawiam
    wanpi
    Ostatnio edytowane przez wanpi ; 09-10-2007 o 14:14

  2. #2
    Dołączył
    Apr 2006
    Przegląda
    Gdańsk
    Posty
    496
    1 nie moge rozkmnić, odpowiedz na drugą zagadke jest pierwszy ma czarny kapelusz

  3. #3
    Dołączył
    May 2004
    Przegląda
    Częstochowa
    Posty
    1,100

    Ad1:
    Nie podam tu odpowiedzi aby nie psuć zabawy innym, ale pytanie dodatkowe: Dlaczego Sułtan wcale nie był tak mądry ? (Jak można przy pomocy jednego ważenia prościej zdemaskować oszusta ?)

  4. #4
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    710
    wanpi chyba był już kiedyś taki wątek, ale dobrze, że odświeżyłeś temat bo lubię takie zagadki

    To z kapeluszami to pestka, jednak z monetami musiałem trochę pokombinować. Kto chce sam rozwiązać niech nie czyta poniżej bo zdradzę tajemnice





    U W A G A _______ R O Z W I Ą Z A N I E__________ P O N I Ż E J











    Kapelusze:
    p1. trzeci nie wie jaki ma kapelusz, więc przed nim nie ma 2 białych - zatem albo jest 1 biały i 1 czarny albo 2 czarne,
    p2. drugi też nie wie jaki ma kapelusz, więc ten przed nim nie może mieć białego, bo gdyby miał biały drugi na podstawie p1 wiedziałby, że ma czarny,
    p3. pierwszy wie, że za nim nikt nie wie i dlatego on wie, że ma CZARNY
    Trochę to pokręcono wyjaśniłem, ale myślę, że rozumiecie.


    Monety:
    Tu miałem problem na starcie - myślałem, że wanpi coś pomieszałeś bo nie pasowało mi te 540, jednak kiedy przeczytałem jeszcze raz dokładnie treść to zwróciłem uwagę na zdanie "rozkazał wziąć od każdego z nich odpowiednią liczbę monet" czyli nie równą i to w połączeniu z tym 540 podsunęło mi rozwiązanie. Sułtan wziął od każdego inną ilość monet - a ponieważ było 10 złotników to musiał wziąć 1 od pierwszego, 2 od drugiego...itd aż do 10 od którego wziął wszystkie monety. Zważył wszystkie pobrane i dalej to już matematyka

    Dobra moneta waży 10 miar złota, a "oszukana" 9
    Ważonych monet jest 55 (1+2+3+...+10) zatem gdyby wszystkie były dobre to ważyłyby 550. Skoro jednak ich waga wynosi 540 to znaczy, że na wadze jest 10 "oszustek"
    Czyli ten ostatni jest złodziejem, którego sułtan skróci o główkę

  5. #5
    Dołączył
    Feb 2007
    Przegląda
    Wrocław
    Posty
    2,243
    Cytat Zamieszczone przez wanpi Zobacz posta
    Nie musimy umieszczać tutaj prawidłowych odpowiedzi, chodzi jedynie o to, aby mieć czym zająć głowę np. podczas jazdy samochodem do pracy
    Pozdrawiam
    wanpi
    Na szczęście pomyślałem nad zagadkami zanim się ktokolwiek odezwał.

  6. #6
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    710
    mash a Ty czytasz posty od końca?
    Przecież nie mogłeś nie zauważyć takiego wielkiego znaku ostrzegawczego umieszczonego na potężnym betonowym słupie

  7. #7
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    597
    Fajne zagadki, chcemy więcej

  8. No to ja cos dorzucę. Jeżeli ktoś ją zna, proszę milczeć i nie psuć zabawy .

    Osoby: Tadeusz i Marian, antyhumaniści, absolwenci najbardziej ścisłych kierunków pod słońcem
    Miejsce: Park
    Czas: letnie południe

    T: Witaj Marianie! Dawno Cię nie widziałem. Co słychać?
    M: Cześć Tadeuszu! Rzeczywiście, minęło tyle lat... U mnie wszystko dobrze, praca, żona, dzieci...
    T: Dzieci?
    M: Tak. Mam troje dzieci.
    T: Troje?! Gratuluję. A w jakim wieku?
    M: Jeśli pomnożysz liczby ich lat, otrzymasz 36.
    T: Nie potrafię odpowiedzieć.
    M: A suma liczb ich lat jest taka sama, jak liczba drzew w alejce za Tobą.
    T: To wciąż za mało...
    M: Najmłodsze to dziewczynka.
    T: Już wiem! Twoje dzieci mają...

    Ile lat mają dzieci Mariana?

  9. #9
    Dołączył
    Nov 2005
    Przegląda
    Gdańsk
    Posty
    260
    CrossPost.

    To ja mam zagadke "redukcja zatrudnienia". Jest ona na tyle ciekawa i rozbudowana (wg mnie) ze zasluguje na osobny watek.

    A to dlatego ze istnieja rozne jej rozwiazania i wlasnie dyskusja tych *roznych* rozwiazan (mam nadzieje ze bedzie conajmniej pare ciekawych :P) to bedzie osobny dobry watek.

    Zapraszam. "Redukcja zatrudnienia" - http://forum.pokerzysta.pl/showthread.php?t=6285 .

  10. #10
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    627
    odnośnie zagadki z dziećmi myślę, że znam rozwiązanie aczkolwiek nie zgadzam się ze wskazówkami