Strona 1 z 34 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 339
  1. #1
    Dołączył
    May 2003
    Przegląda
    Warszawa
    Posty
    2,830
    Zaczynajac czytac rozne artykuly i ksiazki na temat pokera mialem troche trudnosci z niektorymi terminami, wiec aby ulatwic poczatkujacym zycie umieszcze tutaj maly slowniczek, jezeli ktos znajdzie cos co jeszcze mozna by tu dolozyc to niech da znac, jezeli niezgrabnie wytlamacze jakis termin, to prosilbym o pomoc w poprawie. Przydaloby sie tez przetlumaczyc te terminy na jezyk polski, wszystkie propozycje mile widziane.

    Backdoor - to samo co runner-runner - dobranie zarowno na 4 i 5 karcie tego co potrzebujemy do złapania jakiegoś układu, np. backdoor strit, gdy mamy na reku 58 na stole jest 34J, musimy zlapac na 4 i 5 karcie 67 zeby miec strita 34567, jezeli go zlapiemy to jest to wlasnie backdoor stit.

    Big Slick - tak sie nazywa reke AK, czasami w skrocie Slick.

    Blind - po polsku to cos w stylu Mus, Musik, jest to kaska wrzucana w ciemno przed rozdaniem kart, wrzuca zazwyczaj pierwsza i druga osoba po rozdającym, bezpośrednio po rozdającym jest small blind, a druga osoba po rozdajacym wrzuca big blind, zazwyczaj big blind jest 2 razy wiekszy od malego, chociaz nie zawsze.

    Button - osoba ktora jako ostatnia dostaje karty i jako ostatnia odzywa sie w czasie rozgrywki.

    Cap - zabronienie podbicia ze względu na osiągnięcie maksymalnej ilosci podbić na runde.

    Clean out - karta ktora polepsza twoj uklad i nie polepsza ukladu innego gracza.

    Cowboys - popularna nazwa na KK na reku.

    Cutoff - miejsce bezposrednio po prawej buttona, czyli przedostatni gracz odzywajacy sie w danym rozdaniu.

    Dominated hand - reka ktora ma nienajlepsze szanse na wygranie poniewaz ktos ma silniejsza reke zawierajaca jedna z tych kart np. jezeli ja mam AK a ktos ma AQ to jego reka jest wlasnie zdmoinowana, podobnie jak w przypadku KK vs AK, AK jest zdmoinowane i ma niewielkie szanse na wygranie takiego pojedynku.

    Drawing dead - czyli sytuacja w ktorej probujemy zlapac jakis uklad, ale nawet gdy go zlapiemy to przegrywamy, np. gdy probujemy zlapac kolor, a ktos juz ma fula, nawet gdy ten kolor zlapiemy to i tak przegrywamy.

    Flop - trzy wspolne dla wszystkich graczy karty wykrywane jednoczesnie po 1 rundzie licytacji.

    Limp - dorownac do duzego blinda.

    Gutshot - strit do ktorego zlapania brakuje jednej karty, np. mamy na reku 89, na stole JQ2 wiec brakuje nam tylko 10, jak zlapiemy ta 10 to bedziemy mieli wlasnie gutshot strita, w przeciwnienstwie gdy mamy do podanego flopa np. KT, wtedy strita daje nam zarowno 9 jak i A

    Offsuited - karty w roznych kolorach oznacza sie bez zadnej literki np. AK

    Overpair - para z reki wieksza niz karty na stole, np. 99 przy flopie 357

    Playing Zone - karty z zakresu A-9

    Preflop - pierwsza runda licytacji, bez odkrytych wspolnych kart.

    Rainbow - tym terminem okresla sie karty na stole jezeli kazda jest w innym kolorze.

    River - ostatnia piata wspolna karta.

    Rockets - popularna nazwa na AA na reku.

    Set - trojka stworozna z parki na reku i jednej karty na stole

    Suited - karty w jednym kolorze oznacza sie przez male s np. AKs

    Turn - czwarta wspolna karta.

    Under the gun - gracz bezposrednio po lewej duzego blinda, ktorego zagrywka rozpoczyna 1 runde licytacji.

  2. #2
    Dołączył
    May 2003
    Przegląda
    Sopot
    Posty
    1,327
    Super pomysl i bardzo ladne przejzyste wykonanie.
    Fajnie bo kilku z tych terminow nei znalem.
    Co do sugesti to czy aby napewno jest "Unsuited" ? ja spotkalem sie raczej z "offsuited albo samym "off" - ale to raczej w relacjach z turniejow a nie zadnych specjalistycznych ksiazkach :shock:
    Czesto mozna tez sie spotkac z okresleniem rainbow na np. wychodzacy flop - co jak mniemam oznacza kazda karte w innym kolorze.

  3. #3
    Dołączył
    May 2003
    Przegląda
    Warszawa
    Posty
    2,830
    Rzeczywiscie powinno byc offsuit, rainbow tez dodam

  4. #4
    Dołączył
    May 2003
    Przegląda
    Sopot
    Posty
    1,327
    Hmm 1 mnie zastanawia .. w ostatnich wypowiedziach kilku forumowiczów którzy wypowiadali się no temat swoich rąk widzę jeden schemat.
    Dla przykładu wypowiedĽ Soprano z Shoutboxa: "..koleś ma K9s (dimond) ..."
    Zawsze zdawało mi się że jeśli się napiszę K9s to oczywiste jest że obie sa suited (w tym wypadku w piku), także zamiast K9s (dimond) nie powinno się napisać K9d ? - tak zostało mi z pamięci z jakiś relacji które kiedyś czytałem bodajże z WPT .
    Jak jest bo już sam niewiem czy się niektórzy niepotrzebnie rozpisują czy to mi się coś ubzdurało ?

    Bo rodzi się tu kłopot jak interpretować np AKs ..

  5. #5
    Dołączył
    Aug 2004
    Przegląda
    Poznań
    Posty
    310
    No właśnie, AKs w tej konwencji można interpretować jako AKs(uited), lub AKs(pades), więc chyba najlepiej by było zostawić AKs na określenie kart w kolorze (dowolnym), a do oznaczenia konkretnego koloru używać notacji AsKs, AhKh itd.
    A wogóle to najbardziej mi się podobają polskie określania: AK w kolorze, AK (piki), K9 (kara) itd.

  6. #6
    Dołączył
    Jun 2003
    Przegląda
    Anfield Road
    Posty
    2,967
    Hej!

    ja zawsze jak ktoś pisze np QTs to rozumiem zę w jednym kolorze.... ale jak napisze QTh to weim ze, am dwa kiery...

    tak więc "s" dal mnei zawsze oznacza suited...

    ale rzeczywiścei mozę to być Ľle zinterpretowane kiedyś...

    Soprano

  7. #7
    Dołączył
    May 2003
    Przegląda
    Sopot
    Posty
    1,327
    Nowłaśnie, jeśli QTh interpretujesz jako QhTh to QTs -> QsTs .. więc w sumie jak ktoś pisze małe "s" za ręką to niewiadomo czy chodzi o spades czy suited.

    :?

  8. #8
    Dołączył
    Oct 2003
    Przegląda
    Somewhere, USA
    Posty
    63
    Nuts - najsilniejsza reka w danym rozdaniu, np. board: KQQ76, jezeli masz QQ, masz "the nuts"!.
    Straddle - gdy gracz "under the gun" podnosi stawke przed rozdaniem kart.
    Live Straddle - gdy gracz stawia straddle i ma opcje podniesienia tej stawki gdy runda stawkowania do niego powroci, nawet jezeli nikt inny tej stawki nie podniesie (w zasadzie jest to dodanie trzeciej Blind).

  9. #9
    Dołączył
    May 2003
    Przegląda
    Warszawa
    Posty
    2,830
    Pierwszy raz spotykam sie z terminami Straddle i Live Straddle, widac ten temat sie jednak do czegos przydal, dzieki Dice. Przypominam ze jak ktos chcialby sie dowiedziec co dany termin znaczy, niech napisze na forum.

  10. #10
    Dołączył
    May 2003
    Przegląda
    Sopot
    Posty
    1,327
    blah.