Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Blefowanie

  1. #1
    Za zgodą Kakashiego zamieszczam moje tłumaczenie fragmentu rozdziału "bluffing" z książki Matthew Hilger'a. Mam nadzieję, że wam się do czegoś przyda

    Bluff

    Blefowanie jest jedną z najsłynniejszych możliwości pokera. Blef jest podbiciem kiedy masz nikłe szanse na zdobycie puli. Na przykład, w ręku trzymasz 6d 5d, a na stole leżą : Qd Td 8h As. River przyniósł nam 2h i co robisz ? … Podbijasz ! Jeżeli ktoś sprawdzi nie masz szans na zwycięstwo, ale jeżeli nikt tego nie zrobi … Innym rodzajem blefu jest tzw. semi-Blef - podbicie w którym, jeżeli ktoś sprawdzi, najprawdopodobniej nie masz najlepszej ręki, ale możliwe, że uda Ci się dobrać do najlepszego układu. Przyjrzyjmy się na początek prostemu blefowi.

    Blefowanie jest korzystne wtedy kiedy twoje pot odds’y są lepsze niż odds’y przeciwnika, z którymi twój rywal najprawdopodobniej spasuje. Na przykład, jeżeli wydaje ci się, że jest 20% szans na to, iż twój oponent spasuje, wtedy podbicie o 2$ jest korzystne tylko wtedy gdy pula jest większa niż 8$. Kluczem do sukcesu jest twoja zdolność na liczenie prawdopodobieństwa pasu twojego rywala.

    Przyjrzyjmy się kilku głównym czynnikom odnośnie blefowania :

    - Liczba przeciwników : Bluff jest zazwyczaj tylko wtedy opłacalny, kiedy grasz przeciwko jednemu, dwóm lub czasami przeciwko trzem rywalom. Jest natomiast mało skuteczny przeciwko czterem i więcej oponentom.

    - Typ przeciwników: Jest łatwiej blefować przeciwko mocnym graczom niż maniakom lub graczom słabym. Mocny zawodnik zdatny jest do spasowania ze średnią ręką. Maniacy lub gracze słaby sprawdzają znacznie częściej nawet ze słabszymi rękami, dlatego trudniej jest ich „zmusić” do spasowania.

    - Wielkość puli: Im większa jest pula, tym trudniej skutecznie blefować. Twoi przeciwnicy mają lepsze pot odds’y, więc są bardziej chętni do sprawdzania, nawet ze słabszymi rękami. Z drugiej natomiast strony, jeżeli blef się powiedzie, zgarniesz większą pulę.

    - Charakter stołu : Loose players wchodzą często i starają się dużo blefować, podczas gdy tight players wchodzą rzadziej i zazwyczaj podbijają tylko z silną ręką. Blef ma większą szansę powodzenia kiedy grasz na stole o charakterze tight, ponieważ jest większa szansa, iż przeciwnicy spasują, po twoim podbiciu. Oprócz tego, jeżeli ostatnio zostałeś „przyłapany” na próbie blefu jest większa szansa na to, iż zostaniesz sprawdzony.

    - Sekwencja podbijania : Twoja zdolność do odgadywania możliwych rąk przeciwników oparta jest na ich sekwencji podbijania, która pozwala Ci znaleźć lepszą okazję do blefu.

    - Reprezentowanie poszczególnej ręki : Blef jest bardziej skuteczny kiedy masz możliwość „reprezentowania” poszczególnej ręki w oparciu o to co znajduje się na stole i twojej sekwencji podbijania. Wywołuje to strach pośród Twoich przeciwników. „Karta strachu” jest kartą, która pozwala zastraszyć rywali. Na przykład, przychodzący as w turnie może „reprezentować” twoją parę asów. Taki sposób gry, jest szczególnie skuteczny, kiedy podbiłeś w fazie pre-flop. Wtedy twoi przeciwnicy będą bardziej obawiali się tego, że trzymasz asa.

    - Pozycja: Czasami możesz wykorzystać swoją pozycję do odnalezienia dobrej okazji do blefu. Na przykład dobrą okazją jest sytuacja, w której znajdujesz się na ostatniej pozycji i wszyscy przed Tobą sprawdzili, nie podbijając. Inną okazją do blefu, jest przebicie, kiedy flop przynosi nam słabsze karty niż 9 lub jakąś słabą parę.

    - Łatwiej jest blefować wcześniej. Blef staje się znacznie trudniejszy na riverze, kiedy twoim przeciwnikom zostało tylko sprawdzić lub podbić i zazwyczaj mają jakąś niezłą rękę (chyba że nie udało im się uzbierać do jakiegoś układu).

    Blef na flopie, szczególnie w grach o charakterze tight jest znacznie bardziej skuteczny. Po pierwsze, wiele flopów nie „pomoga” Twoim rywalom, więc podbiciem możesz częściej wygrać pulę. Po drugie, przeciwnicy sprawdzając Twój blef muszą się liczyć z tym iż możliwe, że będą musieli jeszcze przeciwstawić się twoim betom na turnie i riverze; staje się to po prostu znacznie droższe. Prócz tego, jeżli Twój blef okazał się nieskuteczny we flopie, może podziała w turnie bądź w riverze.

    Semi-bluffs

    Zwykłe blefy nie są jednak odpowiednie dla wszystkich przypadków, ponieważ aby zgarnąć pulę Twoi przeciwnicy muszą spasować. Semi-blef daje Ci natomiast dwie drogi do zwycięstwa. Semi-blef jest podbiciem w którym, jeżeli przeciwnicy sprawdzą, nie masz prawdopodobnie najlepszej ręki, ale możesz łatwo zdobyć najlepszy układ. Na przykład, w ręku masz A5 a flop przyniósł QT5. Jeżeli podbijesz, a przeciwnicy sprawdzą, najprawdopodobniej nie masz najsilniejszego układu, jednak posiadasz 5 out’ów, które pozwolą Ci dozbierać do najlepszego układu. Inny przykładem semi-bluff jest podbiciem kiedy masz flush draw; nawet jeżeli ktoś sprawdzi masz sporo out’ów, dzięki którym możesz zdobyć najlepszy układ.

    Semi-blef staje się korzystny dzięki liczeniu prawdopodobieństwa spasowania przez Twoich oponentów i prawdopodobieństwa, że dozbierasz do najlepszego układu. W wielu przypadkach, jeżeli masz wystarczającą ilość out’ów do sprawdzenia, podbicie jest bardzo dobrym ruchem, aby postarać się wygrać pulę natychmiast, dzięki semi-blefowi.
    Ostatnio edytowane przez Kakashi ; 27-08-2006 o 23:10

  2. #2
    Fajne

    Dzięki - wrzucaj jeszcze jak coś masz - podobało się.

    pozdrawiam

  3. #3
    Dołączył
    Jun 2006
    Posty
    122
    Niby nic nowego i oryginalnego ale ładnie napisane i zebrane do kupy.

  4. #4
    Dołączył
    Jan 2006
    Przegląda
    Roma
    Posty
    1,962
    ja szczegolnie polecam podbicie kiedy po flopie masz flush drawa, sam osobiscie wiele razy zgarnalem wielkie pule dzieki temu. w momencie kiedy dochodzi kolor mozemy udac, ze sie tego wystraszylismy i kiedy ktos mocno zabetuje, pozostaje tylko mocny reraise, w wielu przypadkach bedzie sprawdzony. powodzenia

  5. #5
    Dołączył
    Sep 2005
    Przegląda
    Skype: alchemik-poker
    Posty
    2,517
    Faktycznie przy pasywnych stolikach z flush drawem czesto można zgarnąć pulę po przebiciu na flopie, turnie lub jak gojdzie konkretnie zarobić.

    Jednak przy przeciwnikach, którzy troche lepiej grają i są bardziej agresywni może to być niebezpieczne bo na flopie lub turnie zrobią check/reisa i potem możemy mieć problem ze zrzuceniem drawa jak już troche wrzuciliśmy... ale to zależy od sytuacji, innnych graczy, naszego wizerunku czy gramy np pełnym buyinem itd

    Ja podobnie jak werebel czesto bije z flushdrawem ale bez nutflushdrawa przy większych reraisach pasuję. Nie pasuję jeśli ktoś przebija tyle, że daje mi oddsy i mam szanse zlapać nutsa.

    Pzdr

  6. #6
    Nie jestem (jeszcze) doswiadczonym graczem, wiec artykul bardzo mi sie przydal
    Dzieki!

  7. #7
    Dołączył
    Mar 2006
    Przegląda
    Warszawa / Luu
    Posty
    1,074
    Spoko
    zebrane wszystko w jedna całość.
    Podobało mi sie.