Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Isildur1 i HUD

  1. #1
    Dołączył
    May 2003
    Przegląda
    Warszawa
    Posty
    2,830
    Właśnie czytałem dosyć ciekawy wpis Galfonda Viktor Blom: The Man, The Myth, The Legend | PhilGalfond.com (mała reklama: ten i inne ciekawe linki na beta.pokerzysta.pl ) i zaciekawił mnie ten fragment:

    Some fun facts: Viktor doesn’t use any kind of poker database or HUD, and he doesn’t watch any training videos. In fact, he hasn’t used any of the resources that almost all full time online pros have.
    Ostatnio sam przetestowałem granie bez HUD'a MTT na dwóch stołach, tak, żeby lepiej czuć flow gry niż opierać się na statystykach, wyniki były zaskakująco dobre (niestety jak to przy małych próbkach, raczej nie dowiem się czy to wariancja czy jednak dobra gra . Oglądając na TournamentPokerEdge filmiki szkoleniowe, widzę, że ich główny pros Casey “bigdogpckt5s” Jarzabek również nie korzysta z HUD'a i zazwyczaj gra małą liczbę stołów, a wyniki ma wybitne.

    Co myślicie o takim podejściu?

    Rozumiem, że HUD daje nam jakąś informację. Przy graniu masywnego multi tablingu gdzie wszyscy grają z HUD'em raczej nie ma opcji,żeby grać bez, bo to nie jest gra na flow tylko na statystyki. W przypadku jednak takich MTT zastanawiam się nad sensem HUD'a, próbki są zazwyczaj małe, do tego różne staki, różne blindy, fazy z ante, bez ante, bubble - tak duża dynamika, że być może właśnie lepiej zagrać kilka stołów mniej i wyłączyć statystyki i skupić się na flow gry. Zresztą chyba podobna sytuacja w cashowych HU.

  2. #2
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    389
    HUD jest narzędziem, które trzeba umieć wykorzystać. Jasne, że może nam dawać przewagę, ale wcale nie musi. Jestem zdania, że mnóstwo graczy przecenia statystyki i/lub nie umie ich interpretować. Często widzę, jak ktoś analizuje np.3bet range villiana mając na niego 100 rąk. Albo cbet F; to że villain ma overall powiedzmy 80% nie znaczy, że tak samo często i z takim samym zakresem cbetuje board AJ2 jak 987.
    Gra bez HUDa z pewnością rozwija - zwracamy większą uwagę na gameflow, timing tellsy, betting paterns. Tylko, że całkowita rezygnacja tez nie ma sensu, bo skoro poker to gra informacji, to sami wytrącamy sobie atuty z ręki.

  3. #3
    Dołączył
    Apr 2007
    Posty
    3,072
    +1000 Herme$

    Bardzo, bardzo głośno powtórzyłbym nieumiejętne korzystanie ze statystyk. Błędną interpretację oraz przecenianie małych próbek danych.

    Ja gram SnG >20 stołów, więc bez HUDa nie ma u mnie mowy.