Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Dołączył
    Feb 2006
    Przegląda
    Katowice
    Posty
    147
    Witam,
    Podjąłem decyzję, że czas odkładać jakieś pieniądze na emeryturę. Powiem szczerze,że praca zawodowa nie pozwala mi na poświęcanie czasu na strategie inwestycyjne. Chciałbym cyklicznie (co miesiąc) odkładać minimum 500 zł (czasem będzie więcej, więc chciałbym mieć taką możliwość).

    Założenia:
    - najlepiej jak niemożna by było tego ruszać przez pierwsze lata,
    - chciałbym ewentualnie za 5 lat mieć możliwość zmiany sposobu oszczędzania
    - ewentualne nadwyżki z 500 zł chciałbym ew złoto (fizycznie, mam dostęp do ograniczonej ilości złota ze skupu lombardowego)

    Może ktoś podzielić się swoimi doświadczeniami i propozycjami?

  2. #2
    Dołączył
    Jul 2007
    Przegląda
    Katowice
    Posty
    517
    Witam Cię,
    odkładanie na emeryturę kłóci się niejako z założeniem że chciałbyś mieć dostęp do tych pieniędzy za ewentualne 5 lat. Odkładając na emeryturę powinniśmy założyć że nie będziemy ruszać tych pieniędzy przez kilkadziesiąt lat (20, 30 i więcej).

    Czym innym jest inwestowanie/oszczędzanie krótkoterminowe na cele które kosztują nas kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy zł. a czym innym długoterminowe, na emeryturę.

    Jakiś czas temu też miałem ten dylemat i rozważałem różne warianty. Znajomi bankowcy namawiali mnie na IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) możesz poszukać info na ten temat. Ofertę IKE ma większość banków. Uznałem jednak że w obecnych czasach nie chciałbym powierzać pieniędzy bankom na 30 i więcej lat. Doradcy przedstawiali mi liczne symulacje z tego ile to ja nie będę miał pieniędzy w wieku emerytalnym ale na pytanie kto już dostał te pieniądze jakoś nie mogli mi odpowiedzieć

    Zdecydowałem się na taki wariant i też go tobie polecam:
    - odkładam miesięcznie założoną kwotę i na koniec roku kupuję fizyczne złoto (sztabka lub moneta - monety mają mniejszą wartość ale jest szansa że za kilkadziesiąt lat nabiorą wartości kolekcjonerskiej). Oczywiście kupowane w mennicy z certyfikatem. Powszechna jest opinia że złoto jest ostatnią inwestycją na której możemy stracić. Jak zobaczysz jak rosła cena złota w okresie długoterminowym to jest to chyba najbardziej opłacalny sposób inwestowania. Inwestowanie w złoto nie ma większego sensu jeśli zakładamy że za 5 lat zebrane złoto sprzedamy. Sens natomiast jest wtedy gdy będziemy z niego żyli na emeryturze za te 30 czy 40 lat.

    - drugi, jak gdyby fundusz odkładam na cele doraźne, takie których nie mogę kupić za jedną czy dwie wypłaty. Tą kwotę mogę "ruszyć" w dowolnym momencie w razie potrzeby. Większą wagę przywiązuję do oszczędzania na emeryturę.

    Jeśli chcesz odkładać na emeryturę 500 zł/msc to jest to moim zdaniem wystarczająca kwota. Ja polecam złoto - długoterminowo i drugi fundusz, krótkoterminowo na wydatki typu zmiana samochodu itp.

    pozdrawiam

  3. #3
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    769
    IKE jest o tyle dobre, ze nie zezre ci 20% zysku na koniec (jesli oczywiscie do tego czasu sprytni ludzie w sejmie nie wymysla, zeby nas z tego okrasc tak jak z OFE). przy odkladaniu przez 30-40 lat to moze byc naprawde spora roznica.

    kilka bankow posiada IKE rachunki maklerskie, kase mozesz wyjac w kazdej chwili, nie ma obowiazkowych wplat co miesiac (ma to plusy dodatnie i ujemne )

    jezeli nie masz czasu na rozstrzasanie co kupowac, to polecam ETFy + obligacje ze wzrastajaca proporcja obligacji wraz ze zblizaniem sie do upragnionego wieku.

  4. #4
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    3,098
    Jak wygląda kupowanie złota? Gdzie się tego dokonuje? I chyba nie trzyma się go potem w domu? Trzeba wykupić jakąś skrytkę w banku czy może po prostu leży tam, gdzie leżało, a my dostajemy jedynie potwierdzenie, że jesteśmy jego właścicielami?
    Ostatnio edytowane przez Trias ; 09-06-2012 o 14:03

  5. #5
    Dołączył
    Jul 2007
    Przegląda
    Katowice
    Posty
    517
    Najlepiej kupować w Mennicy Polska S.A. razem z zakupionym złotem dostajesz certyfikat oraz gwarancje że odkupi od Ciebie jak będziesz chciał sprzedać. W domu oczywiście nie ma co tego trzymać najlepiej skrytka w banku albo skrytka w samej mennicy.