Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    Dołączył
    Jul 2007
    Przegląda
    Bielsko-Biała
    Posty
    1,270
    Postanowiłem trochę podyskutować o polskich autostradach. Sam interesuję się transportem, mam również nadzieję, że są na tym forum osoby, które interesują się co nieco tematem autostrad w Polsce Generalnie chodzi mi o 4 rzeczy: ilość, umiejscowienie, ceny, zasady pobierania opłat.


    1. Ilość.

    Zgodnie z planami GDDKiA w Polsce ma być około 2000 km autostrad (większość ma być gotowa już w 2012r.). Jeśli plany się nie zmienią to... więcej w naszym kraju nie będzie. Do tego ma być około 5000 km dróg ekspresowych, czyli razem około 7000 km dobrych dróg. Na dzień dzisiejszy ilość dróg krajowych (w tym autostrad i dróg ekspr.) wynosi około 18 000 km. Dla porównania ilość km autostrad w Niemczech, Francji czy Hiszpanii to około 12-13k km.

    Czy ta ilość autostrad jest ok czy za mało? Jeśli za mało to ile mniej wiecej powinno być? To samo dotyczy dróg ekspresowych - czy razem 7000 km dobrych dróg byłoby ok w naszym kraju? Co sądzicie na temat proporcji - w planach dobrych dróg niecałe 30% autostrad i ponad 70% dr. ekspr.?


    2. Umiejscowienie

    Zgodnie z planami mają być w Polsce następujące autostrady.
    - A1 (Gdańsk - Toruń - Łódź - Śląsk - granica z Czechami w okolicach Wodzisławia)
    - A2 (granica z Niemcami w Świecku - Poznań - Łódź - Warszawa - granica z Białorusią w Terespolu)
    - A4 (granica z Niemcami w Zgorzelcu - Wrocław - Katowice - Kraków - Rzeszów - granica z Ukrainą)
    - A6 (od granicy z Niemcami do Szczecina)
    - A18 (od granicy z Niemcami kikadziesiat km na północ od Zgorzelca - do A4 w okolicach Bolesławca)

    Czy to właśnie tu powinny być autostrady czy trochę inna lokalizacja. No i najważniejsze - jesli poza tym mają być inne autostrady to GDZIE? Jako odpowiedniki których dróg?


    3. Ceny

    Na państwowych autostradach przejechanie 100 km kosztuje 20zł. Na prywatnych, na jednej 16zł, na dwóch pozostałych 26zł (o ile sie nic nie zmieniło). Obwodnice dużych miast bezpłatne.

    Ceny w porządku? Za drogo? Wasze propozycje?


    4. Zasady pobierania opłat

    Generalnie znam 3 opcje (w Polsce w zależności od autostrady jest pierwsza albo druga)
    - bramki - co jakis czas zatrzymujemy sie na autostradzie i płacimy
    - opłata za konkretny odcinek - nigdy nie jechałem taką autostradą ale raczej wygląda to tak że na wjeździe dostajemy jakiś papierek informujący gdzie wjechaliśmy i na zjeździe płacimy za określoną ilość km
    - winiety - płacimy z góry za dzień / tydzień / miesiąc kupując winietę i jeździmy.

    Która z opcji jest wg was najlepsza? A może połączenie np jednej z dwóch pierwszych i trzeciej?

  2. #2
    Dołączył
    Apr 2012
    Posty
    0
    Ja nie jestem specjalną znawczynią tematu, ale moim zdaniem autostrady powinny być darmowe... Wybudowane są z naszych podatków, czemu mamy za nie dodatkowo płacić?!

  3. #3
    Czy darmowe, to akurat nie jestem taki pewien. Po prostu byle nie przesadzili z ceną, to jest najważniejsze.