Kiedyś myślałem o tym, żeby dokładnie przypatrzyć się grze graczy mających bardzo dobre wyniki w mojej bazie - rezygnowałem, gdy zobaczyłem jakie mają EV i jak nisko jest w porównaniu do linii wyników. Wczoraj analizowałem grę regów z moich stawek pod względem VPIP z poszczególnych pozycji i znowu rzuciła mi się w oczy jedna rzecz - jeśli popatrzyłem na czyjś wykres - prawie zawsze EV poniżej linii wyników. Postanowiłem sprawdzić dokładnie wykresy regów. Wyniki są dość zaskakujące.

Stawki NL25-50
Łącznie 29 osób - kryterium to przekroczenie 4k hands. W tym:
- 2 osoby - powyżej 20k
- 5 osób - 10-20k
- 22 osoby - 4-10k
Razem gdyby zsumować rozdania tych osób to bedzie gdzieś 200-250k.

14 osób jest na +, a 15 na - (gdyby zdecydowana większość była na +, a przy niewielkich próbkach bycie na plusie często oznacza EV poniżej linii wyników, to wynik mógłby może być wypatrzony, ale tak nie jest).

I teraz najważniejsze, czyli EV tych graczy w stosunku do linii wyników (LW).
- 23 graczy miało EV poniżej LW. Najczęściej w przedziale 2-6BI pod LW. Ci dwaj gracze mający ponad 20k rąk mieli EV pod LW jeden około 15BI a drugi 25-30BI.
- 2 graczy miało EV prawie pokrywające się z linią wyników
- 4 graczy miało EV nad LW - nikt nie miał EV ponad LW więcej niż 2BI.

Wyniki tych graczy to jak można się domyśleć kilka / kilkanaście BI na + lub -.
Do tego dodam siebie - 450k hands i EV mocno poniżej LW.

Powstaje pytanie - dlaczego?
Na pewno w jakiś sposób zaniża EV fakt, że jeśli w rozdaniu do allinów dochodzi więcej niż raz (jest więcej pul niż 1) to PT liczy EV ze wszystkich pul w oparciu o szanse przy tym pierwszym allinie. I np w pierwszej puli mamy shorta który ma 50% szans, a dla dwóch pozostałych graczy jest pozostałe 50% do podziału, a w drugiej puli powinno być 100% do podziału na tych dwóch graczy bo short o nią nie walczy. A PT dla tej drugiej puli liczy EV tak samo, jak dla pierwszej, jakby short o nią walczył i jeszcze szanse były takie same, jak przy pierwszym allinie, a nie zawsze tak jest. Dokładnie opisałem to w wątku http://forum.pokerzysta.pl/pokerowy-...-linia-ev.html w pt. 2
Efekt tego jest taki, że dla shortów EV będzie zawyżane a dla pełnych stacków zaniżanie.

Ale czy to jest jedyny powód?
Czy może są jeszcze inne, bo w przyp tych graczy i mnie EV jest mocno zaniżone?
A może po prostu tak wyszło? Przypadek że aż taka duża różnica? Ale suma rozdań moich i tych graczy to blisko 700k hands.
Może jednak to co mówił Peri o Poker EV (że pokazuje dobrym graczom przy dużych próbkach pech) ma również zastosowanie w przyp PT3 EV - również niedokładny tyle że pokazuje regom po dużych próbkach farta.

Ciekaw jestem jak wyglądają wykresy EV wasze i innych regów w waszych bazach PT3? Też tak jak u mnie czy inaczej?