Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1
    Dołączył
    Jul 2007
    Przegląda
    Bielsko-Biała
    Posty
    1,270
    Zauważyłem jakiś czas temu pewną rzecz i chciałbym o niej napisać, gdyż pewnie niektórzy tego nie wiedzą.

    Sporo osób bardzo przywiązuje wagę do linii EV pokazującej w PT3 (i nie tylko), jakie powinny być nasze wyniki. Niektórzy uważają tą linię za wyznacznik szczęścia / pecha. Oczywiście tak naprawdę o szczęściu pechu decyduje o wiele więcej czynników niż tylko alliny, ale dziś chciałbym się skupić na samych allinach (konkretnie poruszyć 2 kwestie).

    1. PT wyznacza EV z allinow a nie z rozdań, w których były alliny!

    O co chodzi i jaka jest różnica?

    Przykł. 1:
    - mamy pare
    - na flopie trafiamy seta
    - przeciwnik z gutshotem nie odpuszcza i gdy pojawia river, mamy wrzucone obaj po 70% stacków
    - niestety na riverze przeciwnik łapie swojego gutshota, my wrzucamy allina, on sprawdza, przegrywamy.

    Wg PT linia EV pokrywa się z linią wyników. Jest tak, ponieważ wrzucając allina nasze szanse wynosiły 0. OK ale 70% stacka wrzuciliśmy będąc mocno z przodu i z tego powodu EV powinno być znacznie wyżej niż linia wyników. Ale dla PT to się nie liczy.

    Przykł. 2:
    - na flopie trafiamy seta
    - przeciwnik dobiera do koloru
    - po akcji na flopie obaj mamy wrzucone po 40% stacków
    - na turnie kolesiowi spada kolor, dochodzi do allinów.
    - na river trafiamy fula i wygrywamy

    Wg PT:
    pula wyniosła 200bb; my mieliśmy szanse przy allinach 22%; zatem należy się nam z tej puli 0,22*200=44bb. Skoro wrzuciliśmy 100bb to EV= -56bb (100-44).

    A jak to wygląda naprawdę:
    W momencie allinów wrzuciliśmy po 60bb do puli. Zatem 0,22*120=26,4 <- tyle powinniśmy dostać średnio w dłuższym okresie z puli. 60-26,4=33,6bb <- tyle powinniśmy tracić średnio na rozdaniu. I to przy zalożeniu, że nie bierzemy akcji z poprzednich rund. A jeśli bierzemy to na flopie mieliśmy jakieś 75% szans, więc nasze EV z flopa były dodatnie. Jest jeszcze preflop, ale to są grosze, poza tym możemy założyć że tam też bylismy mocno z przodu (para vs niski sc). I gdyby zsumować EV ze wszystkich rund to wynik byłby zbliżony do 0. A PT pokazuje EV ponad pół BI w plecy.

    2. Jeśli w rozdaniu dochodzi do allinów więcej niż raz, dla PT liczy się tylko ten pierwszy raz.

    Przykł. z wczorajszej sesji.

    PokerStars Game #53414902736: Hold'em No Limit (€0.25/€0.50 EUR) - 2010/11/28 20:05:15 CET [2010/11/28 14:05:15 ET]
    Table 'Phemios VI' 6-max Seat #2 is the button
    Seat 2: erikakos (€12.65 in chips)
    Seat 3: Beregond (€52.10 in chips)
    Seat 4: ioane17 (€51.20 in chips)
    Seat 6: GunmanPL (€50.75 in chips)
    Beregond: posts small blind €0.25
    ioane17: posts big blind €0.50
    *** HOLE CARDS ***
    Dealt to GunmanPL [Jd Js]
    GunmanPL: raises €1.50 to €2
    erikakos: raises €10.65 to €12.65 and is all-in
    Beregond: folds
    ioane17: calls €12.15
    jurakc joins the table at seat #1
    GunmanPL: calls €10.65
    *** FLOP *** [Jh Qc 2h]
    jurakc leaves the table
    ioane17: bets €18
    GunmanPL: raises €20.10 to €38.10 and is all-in
    ioane17: calls €20.10
    *** TURN *** [Jh Qc 2h] [9h]
    *** RIVER *** [Jh Qc 2h 9h] [Ks]
    *** SHOW DOWN ***
    ioane17: shows [Ac Ah] (a pair of Aces)
    GunmanPL: shows [Jd Js] (three of a kind, Jacks)
    GunmanPL collected €76.20 from side pot
    erikakos: shows [6c 6h] (a pair of Sixes)
    GunmanPL collected €37.20 from main pot
    *** SUMMARY ***
    Total pot €114.40 Main pot €37.20. Side pot €76.20. | Rake €1
    Board [Jh Qc 2h 9h Ks]
    Seat 2: erikakos (button) showed [6c 6h] and lost with a pair of Sixes
    Seat 3: Beregond (small blind) folded before Flop
    Seat 4: ioane17 (big blind) showed [Ac Ah] and lost with a pair of Aces
    Seat 6: GunmanPL showed [Jd Js] and won (€113.40) with three of a kind, Jacks

    Tutaj doszło do allinów 2 razy. Raz pf (allinował sie short) i drugi raz na flopie.

    Jakie powinno tu być moje EV (GunmanPL)
    Preflop PT pokazał mi 20%. 0,2*37,2=7,44.
    Na flopie PT pokazał mi 85%. 0,85*76,2=64,77.
    7,44+64,77=72,21.
    Skoro wygrałem 114,40 to 114,4-72,21=42,19 <- tyle linia EV powinna być poniżej linii wyników.

    Jak to liczy PT
    Liczy się tylko pierwszy allin więc 0,2*114,4=22,88 <- tyle średnio powinienem dostać z puli. 114,4-22,88=91,52 <- o tyle linia EV jest obniżona na moim wykresie w stosunku do linii wyników (ale farciarz ze mnie ).

    Jak to PT policzył dla shorta. Short miał 16% pf więc 0,16*114,4=18,30. A więc wyszło że short allinując się 66 vs JJ vs AA powinien w dłuższym okresie zarabiać około 5,5 Bo oczywiście PT nie bierze pod uwagę że short może wygrać w tym rozdaniu tylko tą małą pulę a nie obie. Gdyby short miał AA a moj drugi przeciwnik np KK to wyszłoby że EV shorta jest większe niż pula jaką może on wygrać

    Przykł. 2

    PokerStars Game #49740807170: Hold'em No Limit (€0.25/€0.50 EUR) - 2010/09/17 11:38:31 CET [2010/09/17 5:38:31 ET]
    Table 'Sulaphat IV' 6-max Seat #4 is the button
    Seat 1: Wolf.o.Beute (€65.15 in chips)
    Seat 2: Gunther_Scha (€35.20 in chips)
    Seat 3: GunmanPL (€55 in chips)
    Seat 4: joostm7 (€37.60 in chips)
    Seat 5: pumatche (€13.35 in chips)
    Seat 6: AnTiQWaR (€42.85 in chips)
    pumatche: posts small blind €0.25
    AnTiQWaR: posts big blind €0.50
    *** HOLE CARDS ***
    Dealt to GunmanPL [Kh Jc]
    Wolf.o.Beute: folds
    Gunther_Scha: calls €0.50
    GunmanPL: raises €2 to €2.50
    joostm7: folds
    pumatche: calls €2.25
    AnTiQWaR: calls €2
    Gunther_Scha: calls €2
    *** FLOP *** [Qc 5c Td]
    pumatche: bets €10.85 and is all-in
    AnTiQWaR: calls €10.85
    Gunther_Scha: folds
    GunmanPL: calls €10.85
    *** TURN *** [Qc 5c Td] [9h]
    AnTiQWaR: checks
    GunmanPL: bets €30
    AnTiQWaR: calls €29.50 and is all-in
    Uncalled bet (€0.50) returned to GunmanPL
    *** RIVER *** [Qc 5c Td 9h] [Th]
    *** SHOW DOWN ***
    AnTiQWaR: shows [Tc 7c] (three of a kind, Tens)
    GunmanPL: shows [Kh Jc] (a straight, Nine to King)
    GunmanPL collected €59 from side pot
    pumatche: shows [Kd Kc] (two pair, Kings and Tens)
    GunmanPL collected €40.55 from main pot
    *** SUMMARY ***
    Total pot €101.55 Main pot €40.55. Side pot €59. | Rake €2
    Board [Qc 5c Td 9h Th]
    Seat 1: Wolf.o.Beute folded before Flop (didn't bet)
    Seat 2: Gunther_Scha folded on the Flop
    Seat 3: GunmanPL showed [Kh Jc] and won (€99.55) with a straight, Nine to King
    Seat 4: joostm7 (button) folded before Flop (didn't bet)
    Seat 5: pumatche (small blind) showed [Kd Kc] and lost with two pair, Kings and Tens
    Seat 6: AnTiQWaR (big blind) showed [Tc 7c] and lost with three of a kind, Tens

    Liczymy moje EV
    Pf PT pokazał mi 8%. 0,08*10=0,8
    Na flopie dochodzi do pierwszego allina. Na flopie PT pokazał mi 21% i wrzucono do puli 32,55.
    Moje EV 0,21*32,55=6,84
    Na turnie dochodzi do drugiego allina. PT pokazuje mi 79%, ale biorąc pod uwagę fakt, że short (jemu PT pokazuje 4%) już o tą pulę nie gra to mam jakieś 83%.
    0,83*59=48,97
    Średnia kwota jaką powinienem dostać to 48,97+6,84+0,8=56,61
    Wygrałem 101,55 więc EV powinno być około 45 poniżej linią wyników

    Wg PT
    W momencie pierwszego allina moje szanse wynosiły 21%
    0,21*101,55=21,3
    Linia EV poniżej około 80 w stosunku do linii wygranych (101,55-21,3).

    Możecie sobie te rozdania zaimportować i zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Jestem ciekaw jak liczy to HM. Podsumowując na EV PT3 należy patrzeć z dużym "przymrużeniem oka". Mam nadzieję że może na następnej wersji EV będzie wyznaczane tak, jak to było w PokerEV (wszystkie rozdania z showdownem oraz każda runda osobno).

  2. #2
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    2,442
    Wydaje mi się, że każdy o tym wie. Wykres nazywa się Allin EV. Więc to oczywiste, że uwzględnia tylko alliny. Nie da się wyliczyć niczego innego.

  3. #3
    Dołączył
    Jul 2007
    Przegląda
    Bielsko-Biała
    Posty
    1,270
    Peri - ty przeczytałeś cały post czy tylko do momentu "1. PT wyznacza EV z allinow a nie z rozdań, w których były alliny!"?
    Postaraj sie przeczytać cały ze zrozumieniem i dowiesz sie rzeczy, których wielu (i pewnie ty też) nie wie.
    Jeśli lektura jest zbyt trudna (dużo matematyki) to polecam coś lżejszego np "wątek skacowanego pokerzysty"
    "Nie da się wyliczyć niczego innego." - czyli nie masz pojęcia o liczeniu EV skoro bez allinów sie nie da
    Ostatnio edytowane przez AdamBB ; 04-12-2010 o 09:36

  4. #4
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    2,442
    Pisze o przykładzie 1 i 2.

    Co robi PT jak jest N allinów mało mnie interesuje.

    Ty nie masz zielonego pojęcia o liczeniu twojego EV i tego czy masz szczęście czy nie. Nie da się tego zrobić i tyle. Pomyśl dlaczego!

  5. #5
    Dołączył
    Jul 2007
    Przegląda
    Bielsko-Biała
    Posty
    1,270
    Czyżby powtórka z dyskusji gdzie pół forum przekonuje Periego że $/h jest ważniejsze od wiratu a Peri mówi odwrotnie ?

    Nie interesuje cie jak sie zachowuje PT przy N allinów ale już linia EV cie bardzo interesuje i często piszesz w gż, jak bardzo ona odbiega od linii wyników. Zatem powinieneś wiedzieć, na ile ta linia jest wiarygodna, i że wystarczą 2-3 sytuacje z przykł 2 żeby spowodować błąd na 2BI.

    Kolejna sprawa - każdy wie że chodzi o alliny. Ale jeśli wrzucam allina za 1/3 stacka (bo 2/3 wrzuciłem na poprzednich streetach prawie zawsze przy innych szansach) to są 2 możliwości:
    - program liczy EV z wrzuconego allina (1/3 stacka) i w oparciu o to wyznacza linię.
    - program liczy EV z całej kwoty wrzuconej w rozdaniu i w oparciu o to wyznacza linię.
    IMO powinien liczyć wg opcji 1 a liczy wg opcji 2.

    Czego sie kurwa nie da? Da sie policzyć EV z całego rozdania, jeśli był showdown. Liczy się to dla każdego streeta osobno!! I tak robi poker EV kombatybilny z PT2. I wcale nie trzeba allinów.

    I dlaczego nie mam zielonego pojęcia?? KONKRETY?? Gdzie są błędy?? Bez tego to możesz sobie co najwyżej tyłek podetrzeć.

  6. #6
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    2,442
    Cytat Zamieszczone przez AdamBB Zobacz posta
    Czyżby powtórka z dyskusji gdzie pół forum przekonuje Periego że $/h jest ważniejsze od wiratu a Peri mówi odwrotnie ?

    Nie interesuje cie jak sie zachowuje PT przy N allinów ale już linia EV cie bardzo interesuje i często piszesz w gż, jak bardzo ona odbiega od linii wyników. Zatem powinieneś wiedzieć, na ile ta linia jest wiarygodna, i że wystarczą 2-3 sytuacje z przykł 2 żeby spowodować błąd na 2BI.

    Kolejna sprawa - każdy wie że chodzi o alliny. Ale jeśli wrzucam allina za 1/3 stacka (bo 2/3 wrzuciłem na poprzednich streetach prawie zawsze przy innych szansach) to są 2 możliwości:
    - program liczy EV z wrzuconego allina (1/3 stacka) i w oparciu o to wyznacza linię.
    - program liczy EV z całej kwoty wrzuconej w rozdaniu i w oparciu o to wyznacza linię.
    IMO powinien liczyć wg opcji 1 a liczy wg opcji 2.

    Czego sie kurwa nie da? Da sie policzyć EV z całego rozdania, jeśli był showdown. Liczy się to dla każdego streeta osobno!! I tak robi poker EV kombatybilny z PT2. I wcale nie trzeba allinów.

    I dlaczego nie mam zielonego pojęcia?? KONKRETY?? Gdzie są błędy?? Bez tego to możesz sobie co najwyżej tyłek podetrzeć.
    Wytłumaczę ci bez bluzgów.

    Przypadkowo trafiłeś w powód bezsensu wyznaczania szczęścia na podstawie EV liczonego street po streecie.
    "Da sie policzyć EV z całego rozdania, jeśli był showdown"

    Zanim zaczniesz bluzgami rzucać to się zastanów co piszesz. Liczenie EV w ten sposób w żaden sposób nie pokazuje, czy masz pecha, czy farta. Otóż Adamie w 75% rozdań, które grasz nie ma showdownu. A podejrzewam, że jeszcze częściej w twoim przypadku.

    Żebyś zrozumiał, prościej się już nie da.
    Masz AA grasz PFR. Przeciwnik wie, że jesteś nitem który gra tylko AA z UTG i nie zrzuci. Sprawdza z parką, nie łapie seta i folduje do twojego cbeta. I takich rozdań jest 100 przeciwko różnym graczom. I pokaż mi proszę, jak tutaj twojego mega farta uwzględnia to twoje EV? Jakiego farta? Takiego, że 10 razy (z grubsza) powinieneś na flopie wpaść na seta i oddać stack, a nie straciłeś. Czyli masz farta na 10BI! Kumasz teraz? Jeszcze jeden przykład. Callujesz z drawem do rivera bez pot oddsow i implied oddsow. Na riverze łapiesz i przeciwnik gra check/fold. Powiedz mi proszę jak jego wykres EV uwzględnia jego pecha, a twojego farta!? Może się zastanów dlaczego w HEM i PT nie liczą street po streecie?

    Do HEM-a jakiś kolo napisał takiego PokerEV. Dziwnym trafem wszyscy byli bardzo, ale to bardzo pechowi. Gość, który robił filmiki z matematyki i teorii gier na Stoxpoker wyjaśnił na forum HEM dokładnie dlaczego to jest zupełny bezsens liczenie tego EV.

    Nie przypominam sobie, gdzie mówiłem, że winrate jest ważniejszy od $/h, ani gdzie mnie przekonywało pół forum.
    I żaląc się na wykres allin EV od ZAWSZE wiedziałem jak on działa. I jestem 25 BI poniżej po ok 20-25 tysiącach rozdań. To ty nigdy nie wiedziałeś jak on działa.

  7. #7
    Dołączył
    Jul 2007
    Przegląda
    Bielsko-Biała
    Posty
    1,270
    Ja nigdzie nie napisałem że wyznaczanie street po streecie EV ukazuje szczęście pech w 100%. Zgadzam sie z przykładem z AA, do tego dorzucę fakt, że np program nie liczy, jak często w sytuacji monster vs monster byłem lepszy a jak często się nadziałem.

    "Jeszcze jeden przykład. Callujesz z drawem do rivera bez pot oddsow i implied oddsow. Na riverze łapiesz i przeciwnik gra check/fold. Powiedz mi proszę jak jego wykres EV uwzględnia jego pecha, a twojego farta!? Może się zastanów dlaczego w HEM i PT nie liczą street po streecie?"

    Bardzo prosto. Załóżmy że chodzi o fd. Pf powiedzmy że miałem 50%, na flopie 35%, na turnie 19%. Program liczy dla każdego streeta EV tak jak to podałem w przykładach i ostatecznie wychodzi, że wygrałem kwotę X a wg EV powinienem wygrać np 0,25X (turn jest tu ważny bo tu wrzuciłem dużą kwotę), stąd linia EV jest 0,75x pod linią wyników (nie chce mi sie liczyć tego dokładnie, to przykł). Za to EV z PT czy HM tego nie liczy wogóle.

    Co do rozdań bez showdownu - zgadza się, stanowią większość ale średnia pula rozdania bez showdownu jest niższa niż śr. pula rozdania ze showdownem, więc mają większą wagę.

    Z pokerEV w czasach PT2 wielu korzystało (w tym ja) i wcale nie było tak żeby wszyscy mieli pecha, różnie było, ja tez miałem różne passy. Nie wiem jaki program napisał ten koleś.

    Podsumowując poker EV jest znacznie bardziej obiektywny niż EV z PT3 czy HM, uwzględnia o wiele więcej sytuacji, lepiej liczy EV. Natomiast żaden nie jest w 100%-wym wyznacznikiem szczęścia/pecha.

    Dalej nie dowiedziałem się dlaczego źle liczę EV - zakładam że chłopak chciał wyładować złości.

  8. #8
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    2,442
    Cytat Zamieszczone przez AdamBB Zobacz posta
    Ja nigdzie nie napisałem że wyznaczanie street po streecie EV ukazuje szczęście pech w 100%. Zgadzam sie z przykładem z AA, do tego dorzucę fakt, że np program nie liczy, jak często w sytuacji monster vs monster byłem lepszy a jak często się nadziałem.

    "Jeszcze jeden przykład. Callujesz z drawem do rivera bez pot oddsow i implied oddsow. Na riverze łapiesz i przeciwnik gra check/fold. Powiedz mi proszę jak jego wykres EV uwzględnia jego pecha, a twojego farta!? Może się zastanów dlaczego w HEM i PT nie liczą street po streecie?"

    Bardzo prosto. Załóżmy że chodzi o fd. Pf powiedzmy że miałem 50%, na flopie 35%, na turnie 19%. Program liczy dla każdego streeta EV tak jak to podałem w przykładach i ostatecznie wychodzi, że wygrałem kwotę X a wg EV powinienem wygrać np 0,25X (turn jest tu ważny bo tu wrzuciłem dużą kwotę), stąd linia EV jest 0,75x pod linią wyników (nie chce mi sie liczyć tego dokładnie, to przykł). Za to EV z PT czy HM tego nie liczy wogóle.
    Jak przeciwnik zagrał check/fold to niby jak chcesz coś policzyć!? No nie liczy jak często się nadziałeś bo nie liczy street to po streecie. Po co się powtarzasz? Napisałeś to w pierwszym poście.

    Cytat Zamieszczone przez AdamBB Zobacz posta
    Co do rozdań bez showdownu - zgadza się, stanowią większość ale średnia pula rozdania bez showdownu jest niższa niż śr. pula rozdania ze showdownem, więc mają większą wagę.
    Ta mają większą wagę, bo ty tak uważasz. Jak jest ich 4 razy więcej niż tych z showdownem to moim zdaniem one mają większą wagę. A może to zależy od stylu. Może ktoś ma większe NonSD, a ktoś mniejsze. I jaki to miałoby wpływ na EV jak proponujesz?

    Cytat Zamieszczone przez AdamBB Zobacz posta
    Podsumowując poker EV jest znacznie bardziej obiektywny niż EV z PT3 czy HM, uwzględnia o wiele więcej sytuacji, lepiej liczy EV. Natomiast żaden nie jest w 100%-wym wyznacznikiem szczęścia/pecha.

    Dalej nie dowiedziałem się dlaczego źle liczę EV - zakładam że chłopak chciał wyładować złości.
    EV w HEM i PT3 jest obiektywny tak, że bardziej się nie da. (Może w HEM przy tych N allinach też coś źle się kiedyś liczyło. Tak mi się coś kojarzy, że taki błąd był) Ten wykres pokazuje ci oczekiwane wygrane po allinach! Koniec kropka. I jest tutaj dokładny co do centa (minus ewentualne bugi). Ty chciałeś uzyskać obiektywny wykres EV uwzględniając tylko wybrane rozdania. Te które wygrałeś fartem bez SD ciebie nie interesują. Gratulacje. I o tym nie masz pojęcia. Liczysz swoje EV w pokerze (nie w jednym rozdaniu), chcesz żeby było obiektywne (czyli wskazywało pecha/szczęście), a olewasz sytuacje, gdzie masz farta.
    Ostatnio edytowane przez PeriMCS ; 04-12-2010 o 16:30

  9. #9
    Dołączył
    Jul 2007
    Przegląda
    Bielsko-Biała
    Posty
    1,270
    Ja zakumałem że z Toba dyskutować się nie da bo
    1. Nic do ciebie nie dociera
    2. Wymyślasz sobie jakieś brednie i masz o nie do mnie pretensje, mimo że nic takiego nie napisałem.

    Ale OK - ostatnia szansa.

    Cytat Zamieszczone przez PeriMCS Zobacz posta
    1.
    Jak przeciwnik zagrał check/fold to niby jak chcesz coś policzyć!? No nie liczy jak często się nadziałeś bo nie liczy street to po streecie. Po co się powtarzasz? Napisałeś to w pierwszym poście.
    2.
    Ta mają większą wagę, bo ty tak uważasz. Jak jest ich 4 razy więcej niż tych z showdownem to moim zdaniem one mają większą wagę. A może to zależy od stylu. Może ktoś ma większe NonSD, a ktoś mniejsze. I jaki to miałoby wpływ na EV jak proponujesz?
    3.
    EV w HEM i PT3 jest obiektywny tak, że bardziej się nie da. (Może w HEM przy tych N allinach też coś źle się kiedyś liczyło. Tak mi się coś kojarzy, że taki błąd był) Ten wykres pokazuje ci oczekiwane wygrane po allinach! Koniec kropka. I jest tutaj dokładny co do centa (minus ewentualne bugi). Ty chciałeś uzyskać obiektywny wykres EV uwzględniając tylko wybrane rozdania. Te które wygrałeś fartem bez SD ciebie nie interesują. Gratulacje. I o tym nie masz pojęcia. Liczysz swoje EV w pokerze (nie w jednym rozdaniu), chcesz żeby było obiektywne (czyli wskazywało pecha/szczęście), a olewasz sytuacje, gdzie masz farta.
    1. A co ma ch-fold na river do EV z całego rozdania?? Rozdanie to PF, FLOP, TURN i RIVER a nie sam river. Jak to policzyć - napisałem w którymś z poprzednich postów i powtarzał się nie bede.
    2. Nie chodzi mi o rozdania SH i NSH jako grupa tylko o pojedyncze rozdanie. Im większa pula tym większa waga rozdania -> średnia pula rozdania ze showdownem (w tej grupie są alliny) jest większa, niż śr. pula rozdania bez showdownu -> zatem pojedyncze rozdanie SH ma większą wagę niż pojedyncze rozdanie NSH (średnio). Co do całości to może być tak jak mówisz ale to nie jest tak że jak NSH jest 3x więcej to jako grupa mają 3x większa wagę. Mogą mieć np 1,5x większą wagę ale to już trudno określić dokładnie.
    3. Tu jest to zarzucanie mi czegoś, czego nie napisałem. Coś ty sie tak dojebał do rozdan bez showdownu które wyfarciłem, przecież Poker EV nie bierze ŻAdnych rozdan NSH (również tych co inni wyfarcili). Poza tym nie da się uzyskać 100% obiektywnego wykresu, i nie chce tego uzyskać. Może być tylko mniej lub bardziej obiektywny ale nigdy nie 100% (tak wiem powtarzam sie ale musze skoro nie dotarło za pierwszym razem). I jeśli do wykresu wchodzą Alliny + rozdania z SH to jest to bardziej obiektywne niż same alliny jeszcze źle liczone.
    I jeszcze przykł na koniec. Masz seta i do turna wrzuciłeś 70bb, na turnie koleś łapie gutshota i wrzucacie pozostałe 30bb. Masz 22%. I PT ci policzy 0,22*200bb=44bb Co oznacza że jeśli wygrasz rozdanie to jesteś 200-44=156bb o tyle linia EV będzie pod linią wyników. I to jest dobrze?? To jest kurwa dobrze?? Naprawde nie ma różnicy czy będąc z przodu wrzucimy 70bb a z tylu pozostałe 30, czy z przodu 20 a z tyłu pozostałe 80bb?? Naprawde nie ma różnicy w pokerze?? Bo dla PT nie ma!!! Co go obchodzi kasa wrzucona w poprzednich rundach?? Te 70bb wrzuciłem przy zupełnie innych szansach. I jeśli wrzuciliśmy przy allinach po 30 to dla puli 60bb powinno być EV wyliczone i tak by zrobił poker EV.
    Jedyne sytuacje gdzie PT3 dobrze wyznacza EV to:
    1. alliny pf - CAŁA kasa jest wrzucana przy szansach, dla jakich jest liczone EV (PT liczy dobrze przy założeniu że jest jedna pula a nie np 2 gdy allinuje sie short i 2 pełne stacki)
    2. Alliny na river - tu linia EV pokrywa się z linią wyników w zasadzie nic nie trzeba liczyć.

    Jezeli dalej nie dotarło to nie widze sensu dalszej dyskusji - szkoda mojego czasu
    Ostatnio edytowane przez AdamBB ; 11-12-2010 o 12:48

  10. #10
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    2,442
    Ad. 1 Jak co? To, że nic nie możesz wyliczyć. Czy ty przyfarciłeś, czy przeciwnik wykres tego nie uwzględni.
    Ad. 2 Tutaj się nie kłócę. Poprostu stwierdzam, że nie wyliczysz co jaką ma wagę.
    Ad. 3 Dojebałem się jak napisałeś do tego, że uważasz, że dodanie rozdań z SD do Allin EV jest bardziej obiektywne. Po pierwsze to do niczego się nie dojebywałem tylko normalnie napisałem, że nie możesz tutaj niczego wyliczać i jakichś sensownych wniosków na podstawie tego wysnuwać. To ty zacząłeś rzucać kurwami w odpowiedzi na mój post.
    Masz przykład. Grasz 100 razy przeciwko donkowi. Masz TPTK AK i grasz pot pot allin na river. Na river zostaje ci mało do wrzucenia. Na stole jest FD. Przeciwnik calluje flop i turn oraz river gdy ma flusha i folduje river bez flusha.
    Liczmy, że ma 35% na złapanie flusha do rivera. Łapie go 10%. Teraz pomyśl co pokaże wykres uwzględniający tylko SD. To że 10 razy zostałeś wysockoutowany! Nie, że 25 razy nie zostałeś i tak naprawdę masz farta! Twój wykres pokazuje, że jest duuużo poniżej EV, bo uwzględnia tylko 10 rozdań, gdzie dostałeś suckouta. I teraz im lepszym jesteś graczem tym częściej się będzie zdarzało, że będą ciebie suckoutowali, a nie ty ich.
    Jeżeli się mylę to dlaczego ludzie po matmie, którzy są coachami mówią, że mam rację? Dlaczego twórca softu dla HEM, który działa jak PokerEV kiedyś mówi, że przy dużych próbkach dla dobrych graczy wszyscy mieli taki sam wykres. Spore wygrane i sporo poniżej EV? Im więcej rozdań tym bardziej wykresy expected od actual winnings się rozjeżdżały. Dlaczego ludzie, którzy mają winrate 4bb/100 na 100NL czy coś takiego byli na tym wykresie po 80BI poniżej EV przy 150tys. rąk? Dlaczego przez tyle czasu HEM i PT3 nie dodały tych wykresów? Natomiast źli gracze (twórca pokazywał swój wykres) byli raz nad, raz pod kreską expected.
    Ostatnio edytowane przez PeriMCS ; 11-12-2010 o 13:38