Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    152
    Pod tym adresem mozna obliczyc sobie jaka mamy wariancje i jaka szanse na zbankrutowanie przy danym bankrollu.

    Program symuluje podana ilosc gier SNG z takim rozkladem miejsc jak podalismy 10k razy, liczy odchylenie standardowe i ile razy byl bankrut (wtedy jest game over w tej symulacji).

    Jak ktos sie zastanawial czy jego probka jest miarodajna, albo jaki bankroll jest potrzebny przy danym ROI, to teraz moze sobie sprawdzic.

    Kalkulator wariancji

    Aha, i uprasza sie o nie hakowanie.
    Ostatnio edytowane przez rusolis ; 24-10-2009 o 00:10

  2. #2
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    152
    Moze wytlumacze dokladniej o co chodzi. Kolega podpowiada, zeby to nazwac "symulator bankrolla".

    Zalozmy, ze rozegralem 1k gier w HU SNG. Na kazde 20 wygranych wypadlo 15 przegranych. Moje ROI to ok 9%. Zastanawiam sie na ile ta probka jest miarodajna, tzn jesli rozegram kolejne 1k gier, to czy moj zysk moze sie mocno roznic od tego co mam do tej pory.

    Powiedzmy, ze gralem stawki $1 + $0.05 i zaczynalem z banrollem = $25. Dodatkowo chce sie dowiedziec, jak bardzo ryzykowalem, ze zbankrutuje (zakladajac, ze nie da sie przejsc na nizsze stawki).

    Wypelniam odpowiednie pola i podaje rake = 0.05.

    Program rozgrywa serie 1k gier. Kazda gra to losowanie miejsca 1 albo 2, zgodnie z rozkladem jaki podalem i odpowiednio wygrywam $0.95 lub przegrywam $1.05. Seria zaczyna sie od $25. Na koncu serii gier mam jakis zysk.

    Teraz zostaje zasymulowanych 10 tysiecy takich serii. Zyski z kazdej z nich sa usrednione i program liczy odchylenie standardowe (inaczej wariancje).

    Typ sng: heads-up
    Rozklad miejsc 20 15

    ROI = 0.0928571
    Bankroll pocz = 25
    Sredni zysk po 1000 grach = 91.6644
    Odchylenie standardowe = 33.6842
    Bankrut 0.0131 razy
    Co moge z tego wyczytac? ROI juz znam, sredni zysk to to samo co ROI * ilosc gier.

    Zbankrutowalem w ok 1% symulacji, czyli mozna powiedziec, ze szansa na bankructwo jesli zaczynam od $25 to 1%.

    Odchylenie standardowe to najwazniejsza wartosc. To wyznacza widelki, w jakich prawie na pewno znajdzie sie moj zysk w kolejnych 1k grach. W tym przypadku jest to przedzial 91-33 do 91+33, czyli 58 do 124.

    Im mniejsza wariancja w porownaniu do zysku, tym pewniejsza jest probka jaka posiadam.

  3. #3
    Dołączył
    Jan 2006
    Przegląda
    Poznań
    Posty
    630
    jak znajdę dłuższą chwilę, to sprawdzę, ale z góry dzięki... z takimi sprawami to zawsze jest tak, że jak się poda gdzieś rozwiązanie na tacy, to mało kto sprawdzi, a nikt nie podziękuje tak samo miałem ja, kiedy kiedyś spłodziłem value bet calculator (nie mam siły sam szukać, ale to ogólnie narzędzie do cashówek/cEV liczące rozmiar valuebeta, żeby opłacacało się sprawdzać wbrew oddsom na flopie/turnie)

    jeśli chodzi o wyjaśnienia to dałeś tutaj, ale w labelkach napisz jaki jest separator dziesiętny i że ułamki dziesiętne, będzie bardziej zrozumiałe

    pozdro
    wooysiah

  4. #4
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    152
    Dzieki, juz myslalem ze nikomu sie to nie przyda

    Inny, troche ciekawszy przyklad. Czy lepiej grac HU 2-man czy 4-man.

    W dwuosobowych te same wyniki co wczesniej:

    Typ sng: heads-up
    Rozklad miejsc 20 15

    ROI = 0.0928571
    Bankroll pocz = 25
    Sredni zysk po 1000 grach = 92.0556
    Odchylenie standardowe = 33.3024
    Bankrut 0.0115 razy
    Zamiast tego probujemy 500 4-manow. Jedna gre wygrywamy z prawdopodobienstwem 20/(20+15) = 0.5714. Dwie gry pod rzad z 0.3265. Chwila zastanowienia i wychodzi ze takie prawdopodobienstwo daje rozklad miejsc 313 pierwsze i 647 pozostale

    Zaczynamy od 25 buyinow, rake ten sam 0.05 i wychodzi:

    Typ sng: heads-up 4man
    Rozklad miejsc 313 0 0 647

    ROI = 0.254167
    Bankroll pocz = 25
    Sredni zysk po 500 grach = 125.754
    Odchylenie standardowe = 45.1012
    Bankrut 0.0121 razy
    Czyli zysk prawie o 1/3 wiekszy, wariancja podobnie, ale ryzyko bankructwa prawie takie samo. Czyli przy bankrollu = 25 buyinow warto grac 4-many, zakladajac ze poziom graczy jest taki sam jak 2-manach.

  5. #5
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    9
    Teoretycznie masz rację, ale chyba nie wziąłeś pod uwagę, że w grach 2-man możesz grać jeden za drugim, a w grach 4-man nie raz się zdarzy, że będziesz musiał czekać na drugi pojedynek po kilka/kilkanaście minut, a przecież głównie chodzi o jak największy zysk na godzinę.

  6. #6
    Dołączył
    Jul 2009
    Przegląda
    Valinor, Shire
    Posty
    633
    @ up
    szukanie dziury w calym imo