Zobacz wyniki ankiety: dlugopis jest prostopadly do kartki ?

Głosujących
27. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • NIE

    14 51.85%
  • TAK

    5 18.52%
  • Troche

    8 29.63%
Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16
  1. #11
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    217
    Rzeczywiście trochę źle sformułowałem pytanie. Ja domniemałem, że chodzi o płaszczyznę zawierającą układ współrzędnych na kartce, na której leżał długopis.

    Kąt nie zależy od tego jak na to patrzymy, ale patrząc z odpowiedniej perspektywy, łatwiej go określić. Tylko o to mi chodziło. :]

    To jest zadanie maturalne na poziomie rozszerzonym? Dawno czegoś takiego nie rozwiązywałem. Na studiach niestety nie ma już zabawy z tego typu zadankami.
    Ostatnio edytowane przez echobike ; 03-05-2009 o 08:34

  2. #12
    Dołączył
    Dec 2005
    Przegląda
    Łódź
    Posty
    4,392
    Dobra ok sukces ;D

    osoba z która się spieralem wreszcie przyznała mi rację ;p

    Wiec teraz moga sie spierac te 3 osoby co wybraly opcje TAK :P

  3. #13
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    192
    Cytat Zamieszczone przez echobike Zobacz posta
    Mi się wydaje, że pytanie jest nie do końca sprecyzowane.

    Moim zdaniem powinno brzmieć tak:
    1. Czy płaszczyzna zawierająca długopis jest prostopadła do płaszczyzny zawierającej kartkę? (widok 3D)

    lub

    2. Czy prosta wyznaczona przez długopis jest prostopadła do prostej wyznaczonej przez kartkę, patrząc od góry pod kątem 90 stopni w stosunku do płaszczyzny zawierającej ów długopis? (widok 2D)

    W punkcie 2 odpowiedź jest chyba jasna. W tym wypadku kąt pomiędzy długopisem a kartką wynosi około 45 stopni. Odpowiedź brzmi: NIE

    Natomiast w punkcie 1 kąt pomiędzy płaszczyznami wynosi 90 stopni, niezależnie od tego, w jaki sposób obracałbyś kartkę (zgodnie lub przeciwnie do wskazówek zegara, jednak cały czas w tym samym pionie). Odpowiedź brzmi: TAK

    A zatem obie odpowiedzi są poniekąd prawidłowe. I tak i nie. Problem tkwi w źle sformułowanym pytaniu, dlatego wstrzymałem się z głosowaniem w ankiecie.

    Dobrze myślę?
    wg. mnie pytanie powinno byc sformulowane jeszcze inaczej

    Czy płaszczyzna wyznaczona przez kartkę jest prostopadła do prostej wyznaczonej przez długopis (umownie)?

    A to juz mozna raczej latwo policzyc z vector product (nie wime jak to jest po polsku;d) tylko trzeba jakies umowne wektorki sobie ustawic

  4. #14
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    217
    Jaki powinien wyjść wynik?

    Mi wyszło tak:




  5. #15
    Dołączył
    Dec 2005
    Przegląda
    Łódź
    Posty
    4,392
    ja w sumie policzylem tylko tylko ten mniejszy kawalek i wyszlo mi a^3*pierw2/192 czyli tak jak znalazlem w internecie rozwiazanie tego zadania ktore w sumie dla mnie srednio jest jasne gdyz ja liczylem innym sposobem ale wyszlo mi to samo wiec git

    A ty masz juz zle objetosc calego czworoscianu bo powinno byc przez 12 a nie przez 6 dzielone ja tego nawet nie liczylem a wzialem sobie gotowy wzor na to ;p

    Zadania.info: zadanie nr. 1670038, Czworościan foremny o krawędzi a rozcięto płaszczyzną prostopadłą,622


    P.S mialem nosa zeby dac w ankiecie 3 odpowiedz czulem ze tak albo nie to moze byc za malo

  6. #16
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    0
    Vector product - po prostu iloczyn wektorowy