Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    Dołączył
    May 2003
    Przegląda
    Warszawa
    Posty
    2,830
    Świeży Press Release z PS (chyba tak to się nazywa). Wrzucam poniżej.

    W 2008 roku dwóch Polaków, Borys313 i WojtasPolak, zdobyło status Supernova Elite na PokerStars.com. Zgodzili się oni odpowiedzieć na szereg pytań, dotyczących tego osiągnięcia. Ich odpowiedzi mogą pomóc kolejnym Polakom powtórzyć ten wyczyn.

    1. Jak doszło do tego, że zacząłeś poważnie myśleć o zdobyciu SNE?

    Trochę przez przypadek, a raczej przez cts, gordo, nitbustera i kilku innych, którzy mi wyczyścili w lutym bankroll na 25/50 PLO. Pomyślałem że lepiej pograć przez pewien czas dużo niższe gry i raczej iść na ilość, a nie na jakość i SNE idealnie się wkomponowała w ten plan. Zawsze grałem sporo limitowej omaha hi/lo i byłem wstanie zrobić jakieś 50K VPP miesięcznie, to pomyślałem że zwiększę volume i dam radę.

    2. Na pewno przed rozpoczęciem starań o zdobycie tego statusu wszystko dokładnie policzyłeś - wartość bonusów, ilość stołów, czas gry – jakie wstępne założenia przyjąłeś?

    Myślałem, że będę grał wszystkie stoły 10-20 & 15-30 Limit Omha 8b i trochę short handed PLO8, bo tam zawsze miałem najlepszy winrate. Jeśli chodzi o samą wartość SNE, to szacowałem ją na jakieś 120K $ czyli 10K $ miesięcznie + profit.

    3. Czy jakoś specjalnie się do tej próby przygotowywałeś? Mam na myśli np. próbne zwiększenie ilości stołów, zmianę stawek, zmianę stylu gry?

    Grałem to, co zwykle, tylko trochę więcej i zacząłem eksperymentować z turniejami SNG, ale grałem ją wyłącznie „na czuja” - bez żadnej analizy. Chciałem się nauczyć nowej gry i myślałem, że gdyby było ciężko zdążyć z SNE, to zawsze doładuję trochę SNG i jakoś dam radę.

    4. Kiedy rozpocząłeś właściwą grę o status SNE?

    W marcu, będąc około 70K VPP behind the pace.

    5. Jakie gry, na jakich stawkach, na ilu stołach, ile czasu dziennie/tygodniowo/miesięcznie grałeś?

    Grałem Omaha Hi/Lo, ładując tyle stołów, z iloma czułem się komfortowo - pewnie coś około 2000 godzin w roku by wyszło, jakbym podsumował.

    6. Z jakich bonusów korzystałeś?

    Korzystałem z concierge service: wakacje dla mnie, wakacje dla rodziny, bilety na loty transatlantyckie na turnieje pokerowe, trochę hoteli, oprócz tego brałem 250K FPP bonusy i grałem FPP satelity.

    7. Czy grywałeś w turniejach VIP – jeśli tak, to z jakim skutkiem?

    Kilka razy; wygrałem jakieś grosze.

    8. Jakim, według Ciebie, bankrollem trzeba dysponować, żeby mieć realne szanse zdobyć status SNE?

    Niewielkim, bo gra się raczej low - midstakes i wiele stołów, a na dodatek, jak coś nie wyjdzie, to zawsze ma się zylion FPP, żeby je zmienić na gotówkę. Ja nigdy nie miałem na serwerze więcej niż 20K $.

    9. Jakie największe przeszkody napotkałeś w trakcie gry?

    Przeciągające się downswingi, bo wtedy nie byłem wstanie ugrać wymaganego volumu albo nawet nie próbowałem, bo jechałem na wakacje.

    10. Czy było coś, co Cię w czasie walki o SNE jakoś pozytywnie zaskoczyło?

    Nauczyłem się grać SNG i pod koniec listopada wygrałem mój turniej o wyjazd z naszą ekipą na World Cup, gdzie również wygrałem swój preliminary SNG

    11. Z jakiego sprzętu/oprogramowania korzystałeś (jaki monitor, poker tracker itp.)?

    Jeden monitor 24 inch i żadnego software’u. Używam poker trackera, ale jedynie po sesji, żeby przejrzeć większe rozdania i dla prowadzenia księgowości.

    12. Jak rozmieszczałeś stoły i jak wyglądał przebieg gry na nich?

    Upycham, gdzie popadnie, na monitorze z ogromnym overlapem. Mój rekord to coś koło 30 stołów, gdzie 2/4 NLHE była najniższą grą. Miałem też sesje, gdzie grałem naraz Limit Omaha8b, PLO8, NLHE, LHE i SNG w ilości przekraczającej 20 stołów i nadal miałem dodatni winrate.

    13. Jak wyglądała przykładowa sesja gry?

    Mam sesje dwóch rodzajów:

    A: Gram 2-3 gry heads-up PLO8 i koncentruję się, żeby grać jak najlepiej.

    B: Idę na ilość i gram 20+ stołów midstakes.

    14. Jakie dodatkowe opcje oprogramowania PS najbardziej ułatwiają multitabling?

    Mają dobry soft i przyjemną grafikę, od której się nie dostaje nerwicy po kilku godzinach.

    15. Ile w sumie rozdań rozegrałeś?

    Ponad milion. Nie wiem, ile dokładnie.

    16. Czy musiałeś skorygować wstępne założenie – jeśli tak, to w jaki sposób?

    Okazało się, że muszę dołożyć gier SNG, bo jest za mało stołów Omahy8b, żeby móc zdążyć. Dodatkowo zawsze coś wypadało, że nie mogłem grać więcej niż 20 dni w miesiącu.

    17. Czy byłeś zadowolony z jakości swojej gry, np. gdy do podjęcia były trudne decyzje i jednocześnie mało czasu na ich przemyślenie? Jak sobie z tym radziłeś?

    Jakość gry spada i, grając dużo gier, z reguły unikałem pchania się w marginalne spoty przeciwko kilku najlepszym graczom; profit>ego.

    18. Czy pojawiały się chwile zwątpienia w osiągnięcie celu?

    Był jakiś gorszy moment jesienią, kiedy nic nie szło, ale gdy miałem już rezygnować, wygrałem 28K $ w 5 dni na 3-6 & 5-10 short handed i znowu nabrałem motywacji.

    19. Jak ogólnie wyszedłeś finansowo na samej grze (bez bonusów)?

    Miałem dobry rok, najlepszy dotychczas, licząc prerakeback, i jestem zadowolony z mojej winrate w grach Omaha. Jedyne co nie wyszło, to pod sam koniec, kiedy straciłem w listopadzie - grudniu około 30K$ w grach LHE i SNG, ale musiałem zrobić blisko 300K VPP w 6 tygodni i już nie miałem większego wyboru.

    20. Czy gdybyś wiedział, jak to wszystko będzie przebiegało i jak się zakończy (także finansowo), podjąłbyś tę walkę?

    Myślę że tak, wyszedłem na plus we wszystkich grach poza 9-man SNG, gdzie straciłem około 25K $, ale zrobiłem w nich około 300K VPP, więc po policzeniu rakebacku to po prostu tak, jakbym wyszedł w nich na zero.

    21. Jakie masz plany na przyszłość? Walka o SNE? 2.000.000 VPP? 3.000.000 VPP? Porsche?

    Skupię się na tym, co robię najlepiej, czyli graniu short-handed i grach Omaha8b. Nie wiem, czy będę powtarzał SNE. Na razie testuję, gdzie mi idzie najlepiej, i pewnie podejmę decyzję w marcu. Z pewnością chcę pograć więcej na żywo, EPT Monte Carlo, APPT Sydney, kilka GUKPT Main Events i pewnie trochę cashowek w Londynie, Amsterdamie, Vegas, Melbourne, czy gdziekolwiek, gdzie będzie akcja i przygoda

    22. Jeśli zdecydujesz się na SNE w 2009 roku, to czy już planujesz zmiany w stosunku do gry w 2008 roku?

    Nie wiem, zapytajcie w połowie roku.

    23. Co byś doradził komuś, kto ma zamiar walczyć o status SNE?

    Zacząć wcześnie i grać 4-5K VPP. Jak ma się zapas, to można robić game selection i zarabiać z samej gry, a nie tylko bonusów. Niestety, ja pod koniec roku już tego luksusu nie miałem i zaliczyłem downswing.

    24. Jakie korzyści daje Ci SNE w nowym roku? Czy to teraz dopiero zaczynają się prawdziwe żniwa?

    Dwa pakiety turniejowe o wartości około 30K $ i dużo lepszy przelicznik na FPP, z którego jednak nie skorzystam za bardzo, bo zamierzam grać mniej, niż w zeszłym roku.

    VPP (VIP Player Points) – punkty przyznawane za każde rozdanie objęte kwalifikowaną prowizją i za każdą wniesioną opłatę turniejową. Ilość zdobytych punktów VPP określa poziom VIP gracza.

    FPP (Frequent Player Points) – punkty dla aktywnych graczy przyznawane na podstawie ilości zdobytych punktów VPP mnożonych według aktualnego poziomu VIP.

    Bonusy za FPP – w sklepie VIP PokerStars.com za zdobyte punkty FPP można wykupić między innymi bonusy gotówkowe ($50, $285, $650, $1.500 i $4.000).

    VPP Milestone – dodatkowa forma bonusu gotówkowego możliwego do wykupienia po zdobyciu odpowiedniej ilości punktów VPP ($2.000, $3.000, $4.000, $5.000, $6.000, $8.000 i $10.000).

    Turnieje VIP – zestaw turniejów dostępnych tylko dla graczy VIP z wysokimi pulami nagród ($20.000, $50.000 i $100.000).

    Sprawdź swój poziom VIP korzystając z kalkulatora poziomów VIP
    Ostatnio edytowane przez Doli ; 10-02-2009 o 15:19

  2. #2
    Dołączył
    Dec 2005
    Przegląda
    Łódź
    Posty
    4,392
    fajnie Borys miesza jezyk angielski z polskim nawet monitor musi byc 24 inch ;D zamiast cali

  3. #3
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    1,244
    Ciężko mi sobie wyobrazić takie mieszanie gier

  4. #4
    Ciekawe jak to jest grać tyle stołów bez statystyk?
    Chyba nie jest możliwe w ten sposób podejmowanie prawidłowych decyzji?

  5. #5
    Dołączył
    Jun 2005
    Przegląda
    Łorsoł
    Posty
    742
    IMO PLO8 da radę grać bez statystyk. Dużo łatwiej poznać fisza na pierwszy rzut oka
    Poza tym patrząc po sobie SHNL - 8 stołów bez statystyk sobie nie wyobrażam, a PLO8 FR gram na luzaku bez statów.

  6. #6
    Dołączył
    Dec 2005
    Przegląda
    Łódź
    Posty
    4,392
    w sumie fakt w omahe statystyki duzo mniej znacza niz w holdema i tak naprawde liczy sie wiedza jak ktos gra nuts drawa a jak nutsa itp a nie ze gra 5 10 czy 50% rak

  7. #7
    Dołączył
    Nov 2008
    Przegląda
    Salford (UK)
    Posty
    63
    Nigdy nie pisalem o pokerze po polsku i wyszedl taki smieszny mix polglisha gdzie staralem sie jak najlepiej przetlumaczyc na nasze ale wiele terminow wydaje mi slabo przekladalna jezeli chcemy uniknac sytuacji w stylu interface=miedzymordzie.

    W holdema sa sytuacje gdzie niektore statystyki z PT sa bardzo pomocne. Na przyklad jesli spradzamy czyjs 3bet preflop z TT i flop przychodzi 842 to jesli nasz przeciwnik ma 3bet na poziomie 3% czyli (TT+, AK) to wiemy ze mozemy spokojnie zrzucic a jesli ma 3bet rzedu 10% to sytuacja jest zuplenie inna (w omahe problemy sa zuplnie innego rodzaju).

    Wiekszosc gier mozna grac bez huda i statystyk bo granie bez statsow nie oznacza granie bez readsow. W omahe ciezko ulozyc ranking rak bo na przyklad ciezko powiedziec czy KK93 offsuit jest lepse niz T986 single-suit i proste VPIP nic nam nie pomoze zeby okreslic czyjs hand range. Jednak na kazdego ragularnego gracza staram sie robic notatki uwzgledniajace wiele czynnikow, np 3bet hand range, czestosc floatowania czy zawsze cbetuje in position i wiele wiele innych.

    W PLO8 sytuacja jest jeszcze prostsza bo gram prawie codziennie i znam wyzstkich regularnych graczy a przypadkowi przewaznie maja bardzo grube luki w grze ktorych wychwycenie nie zajmuje duzo czasu, czesto po 10 rozdaniach jestem wstanie powiedziec ze ktos nie ma szans.

    To co robilem w listopadzie-grudniu to byla wyjatkowa sytuacja i juz mi za bardzo nie zalezalo na wyniku, byle zdazyc i nie stracic zbyt duzo, nigdy wiecej LHE!!