Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Icm

  1. #1
    Witam

    Czy ktoś może mi dokładnie wytlumaczyć na czym polega ICM i jak obliczać poprawnośc zagrań? Moze jakieś materiały?

    Nie piszcie tylko zeby sciągnąc SNG Wizard czy coś takiego, ponieważ chcę się nauczyć jak samemu to obliczać, a w szczególności zrozumieć na czym to dokładnie polega.

    Kiedy push, kiedy call, co to $ev, itp

    Wszystkie wypowiedzi mile widziane

    dzięki

  2. #2
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    557
    Hej.
    Sam tych obliczeń nie zrobisz bo są za skomplikowane, ale polegają mniej więcej na tym, że dokonujesz dwóch obliczeń.

    Pierwsze - jak będzie wyglądała sytuacja gdy spasujesz. Liczy się wtedy kto ma ile żetonów, i na podstawie tego jakie ma prawdopodobieństwo na zajęcie pierwszego miejsca, drugiego, trzeciego itd., i na podstawie tego liczy się ile ma na chwile obecną kasy. Przykładowo - jeśli mam 30% na 1 miejsce, 20% na 2 miejsce, i 15% na trzecie miejsce, i 35% na bycie poza kasą, to cos takiego jak "obecna kasa" wynosi 0,35x5BI + 0,2x3BI + 0,15x2BI. Można to ręcznie policzyć, ale jest to dość męczące - w skrócie, im większy procent całości stanowią twoje żetony, tym większy masz jakby udział w kasie. W uproszczeniu - jeśli dwóch kolesi gra HU z wpisowym 50 dolarów, i jeden ma 70% żetonów a drugi 30%, to "obecna kasa" pierwszego to 70 dolcow, drugiego 30. Przy większej ilości miejsc płatnych jest to oczywiście bardziej złożone .

    Drugie - liczysz stan twojej kasy gdy walniesz allina. Obliczenie tego jest jeszcze bardziej skomplikowane, gdyż rozważa dwa przypadki - że cię sprawdzą i cię nie sprawdzą. Dodatkowo musisz sam ustalić zakres rąk z jaką sprawdzi cię przeciwnik. Powiedzmy walisz allina z SB, został jeden przeciwnik do podjęcia decyzji. Zakładasz że sprawdzi cię z rękami AT+, 77+. No i obliczenie jest takie że masz 80% że zgarniasz blindy bez walki, i 20% że cię sprawdzi, wtedy jak cię sprawdzi to przy twoim przykładowo 52o z niektórymi rękami masz 30% na wygranie. z niektórymi 15%, itd. Więc wzorek do tego jest dość złożony. Na szczęście nie trzeba tego liczyć bo od tego są programiki.

    Gdy już masz oba wyniki - jaki będzie twój stack w pierwszej sytuacji, i statystyczny (bo zależny od tego czy cie sprawdza czy nie) w drugiej, następuje decyzja. Jeśli drugi jest wiekszy od pierwszego, walisz allina, jesli pierwszy jest wiekszy - foldujesz.

    Mam nadzieje że zrozumiałeś "ideowo" na czym to polega . Pozdrawiam.

  3. #3
    ojojoj

    Jakie programiki? :P

  4. #4
    Dołączył
    Aug 2006
    Przegląda
    Warszawa
    Posty
    528
    Juz byl taki watek: http://forum.pokerzysta.pl/dla-pocza...atora-icm.html

    Jak masz jeszcze jakies pytania to wal smialo.

    @indy: Sa gdzies wzory na obliczanie icm? Bo cos czuje przez skore, ze to nie takie znowu skomplikowane.

  5. #5
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    3,098
    No, Indy podał ci algorytm. Jak nie takie skomplikowane, to wzorek sobie wyprowadź

  6. #6
    ChrisV SNG stuff: Partial SNG book

    niedawno znalazlem cos takiego. po tym nie powinienes/powinnas miec watpliwosci

  7. #7
    Dołączył
    Aug 2006
    Przegląda
    Warszawa
    Posty
    528
    @Trias: Indy podal sposob, jak uzywac equity wyliczonych wg icm. Z tego co rozumiem, to (nasze_czipsy)/(wszystkie_czipsy) != equity. Ale equity liczysz jedynie na podstawie stackow. W linku, ktory podal Josek, koles liczy jakis przyklad. Tylko niestety robi to na zasadzie "machania rekami", a nie chce mi sie odtwarzac jego sposobu myslenia i uogolniac na symbolach (btw wydaje mi sie on troche niejasny).

    EDIT
    Znalazlem cos takiego: http://forumserver.twoplustwo.com/32...wanted-139980/
    Czyli jednak takie proste (obliczeniowo) to nie jest
    Ostatnio edytowane przez tapczan ; 16-11-2008 o 00:33

  8. #8
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    557
    Helloł!

    Przede wszystkim - te wszystkie obliczenia NIE SĄ SKOMPLIKOWANE, gdyż jest to tylko mnożenie i dodawanie, żadnych liczb zespolonych się nie liczy ! Są za to ZŁOŻONE, bo każde równanie jest dość długie.

    A więc od początku - w turniejach należy rozróżnić dwie wielkości - żetony i kasę! Przy jednym miejscu płatnym jest to równe, gdyż nawet na chłopski rozum jak dwóch kolesi staje do headsupa z wpisowym 50 złotych, i walczą o 100 złotych, to jak dostają po 1500 żetonów, to posiadanie 3.000 żetonów równa się posiadaniu 100 złotych, więc posiadanie 2.000 żetonów równa się posiadaniu 66,(6) złotych. Przy większej ilości miejsc płatnych proporcja przestaje obowiązywać. Na chłopski rozum - mam tradycyjny SNG z wpisowym 10 dularów, trzy miejsca płatne. W puli jest więc 100 dularów, zostały cztery osoby. Jeden koleś ma 10.000, drugi ma 3.000, trzeci 2.900, czwarty 100. Pierwszy koleś ma 66% wartości wszystkich żetonów, i oczywiście nie przekłada się to na "chwilowy rozkład kasy", że ma na chwilę obecną 66% x 100 dularów = 66 dularów, bo maksimum do zdobycia przez niego jest 50. Tak więc ma mniej niż 50. Na wielu stronkach jest algorytm do przeliczania tak zwanego EQUITY - czyli jak aktualny rozkład żetonów przekłada się na akutalny rozkład kasy.

    Gdy już mamy opanowane to przeliczanie, przychodzi wtedy ICM. Tak jak napisałem wcześniej - rozważamy przypadek co będzie po foldzie, jak będzie wyglądał rozkład żetonów, i przeliczamy to na pieniążki. Potem rozważamy co będzie po allinie - oczywiście "uśredniając" przypadki że na naszego allina spasują lub sprawdzą. Na to już chyba nie ma algorytmów gotowych, bo to już jest w cholerę złożone obliczenie. Jeśli ustalimy zakres rąk przeciwnika, to trzeba policzyć chyba prawdopodobieństwo wygrania i przegrania naszej ręki przeciwko każdej możliwej z zakresu przeciwnika... będzie tu suma prawdopodobieństw składająca się nawet i z parudziesięciu składników .

    Grunt żeby pojąć ideę. Jak już pojmiesz, to potem pobaw się Wizardem i próbuj analizować jak się zmieniają zakresy allinów i sprawdzeń w zależności od liczby graczy, pozycji stacków, itd itp.