Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 37 z 37

Wątek: Rozdanie :)

  1. #31
    Dołączył
    Aug 2005
    Posty
    239
    Cytat Zamieszczone przez Kakashi
    Hmm cos mi w twoich wyliczeniach nie pasuje, jak to jest mozliwe, ze majac do dyspozycji w "puli" jedna karte mniej mamy mniejsze szanse na trafienie karty w kolorze.
    nie rozumiem co masz na myśli (jakiej "puli", jaką kartę mniej?)

    Patrz: w talii zostało 47 kart. Są dwie opcje:
    1) Na turna wejdzie kier, jest 9 kierów w talii, szansa: 9/47
    2) Na turna nie wejdzie kier, szansa: 38/47.

    W pierwszym przypadku mamy już kolor.
    W drugim przypadku w talii zostaje już 46 kart.
    Czyli, żeby wylosować kiera musimy wyciągnąć jednego z dziewięciu. Szansa to oczywiście 9/46.

    Podsumowując ogólna szansa na kolorek to: 9/47 (kolor po turnie) + 38/47 * 9/46 (kolor na riverze).
    Wyliczając powyższe mamy ~0.35 czyli 35%. Mam nadzieję, że opisałem jaśniej niż poprzednio.

  2. #32
    Dołączył
    Jan 2005
    Przegląda
    Ciasto
    Posty
    2,287
    Twoje wyliczenia wydaja sie OK, ale zastanowmy sie:
    9/47 ~ 0.19. Szanse wyjścia kiera na riverze = (38/47 * 9/46) ~ 0.16.
    Czyli wg. Ciebie na Turnie masz okolo 19% na zrobienie koloru, zas na Riverze 16%? Moze moje myslenie jest bledne, ale na logike wydaje mi sie to nierealne, gdyby bylo na odwrot to moze wydawaloby sie dobrze, ale pozwol, ze przedstawie to na prostym przekladzie:

    Masz 5 kart, szansa na trafienie Asa trefl wynosi 1:4 lub 20%


    Masz 4 karty, szansa na trafienie Asa trefl wynosi 1:3 lub 25%

    Jak widac wystepuje zaleznosci - im mniej kart w talii tym wieksza szansa, ze trafisz na Asa trefl. Wiec troche nie logiczne dla mnie wydaje sie, ze na Turnie masz wieksze szanse na trafienie koloru niz na Riverze.

    Nie rozumiem dlaczego uzywasz innego wzroru na Riverze niz na Turnie, zakladajac, ze uzylbys tego samego wygladalo by to tak:

    Turn - 9/47 ~ 0.191 (z 47 kart w talii 9 kart jest naszego koloru)
    River - 9/46 ~ 0.195 (z 46 kart w talii 9 kart jest naszego koloru)

    Czyli teoretycznie szansa powinna wynosic ~ 0.386 ~ 38%

    Jezeli moje myslenie jest gdzies bledne to jak zwykle jestem otwarty na krytyke

    EDIT: (pelno korekt, literowek itp :P)
    Po mojemu wygladaloby to tak:
    9:38 = 1:4.22 (100/5.22=19.1%) - na Turnie
    9:37 = 1:4.11 (100/5.11=19.5%) - na Riverze
    Lacznie 38.6% na wystapienie koloru na Turnie lub Riverze (nie na obu).

    Podparlem sie takze troche statystykami:
    A flush from a four-flush on the turn card (9 outs) 4.2/1 (19%)
    A flush from a four-flush on the river card (9 outs) 4.1/1 (20%)

    ale znalazlem cos ciekawego, cos co dowodzi, ze mozesz miec wieksza racje niz ja
    A flush from a four-flush by the river (9 outs) 1.9/1 (35%)

  3. #33
    Dołączył
    Feb 2005
    Przegląda
    Bydgoszcz/Poznań
    Posty
    388
    Mozna jeszcze odliczyc 2 karty trzymane przez rywala, bo zakladamy, ze jest tam kier i cos innego czyli prawdop. bedzie jeszcze ciut wyzsze.

  4. #34
    Dołączył
    Aug 2005
    Posty
    239
    Kakashi, chodzi o to, że te 0.16 to prawdopodobieństwo tego, że: na turnie nie będzie kiera i będzie kier na riverze.
    Gdybyśmy chcieli policzyć ogólne prawdopodobieństwo tego, że na riverze wypadnie kier, musielibyśmy jeszcze dodać prawdopodobieństwo sytuacji kiedy kier padnie i na turnie i na riverze.
    Na szybko liczone wychodzi troszeczke ponad 19%.

    Wiem, tłumacze troche mętnie, najłatwiej to sobie rozrysować w postaci drzewka (gałązka w lewo: wypadnie kier, w prawo: nie wypadnie), wtedy ładnie wszystko widać.

  5. #35
    Dołączył
    Jan 2005
    Przegląda
    Ciasto
    Posty
    2,287
    Hehe ok to troche rozjasnilo mojemu ograniczonemu mozgowi o co Ci chodzilo :P

  6. #36
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    285
    Cytat Zamieszczone przez cypiszzz
    Hmmm, ja bym policzył tak:

    Zakładając, że koleś ma jednego kiera. Zostało 9 kierów w talii. Czyli szanse wyjścia kiera w turnie wynoszą: 9/47 ~ 0.19. Szanse wyjścia kiera na riverze = (38/47 * 9/46) ~ 0.16. Łącznie ~0.35, czyli 35%.
    Zdarzenie P(AuB) nie rowna sie P(A) + P(B). Trzeba odjac jeszce sytuacje ze i na turnie i na river beda karty tego koloru czyli:

    P(AuB) = P(A) + P(B) - P(A^B)

    W tym przypadku 0.19+0.16 - 0.03 . Jak widac duzo nie zmienia, ale warto wiedziec.

  7. #37
    Dołączył
    Aug 2005
    Przegląda
    GigeR.TeaM Lublin
    Posty
    6
    Ja sie zawsze dołuje w takich momentach :P