Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48
  1. #1
    Dołączył
    Jul 2007
    Przegląda
    Bielsko-Biała
    Posty
    1,270
    Mam pytania dotyczące konkretnego przypadku.

    Załóżmy że wyjeżdzam za granicę (np do kraju UE) na parę dni. W tym czasie gram na necie w pokera i wygrywam dużo kasy bo np wygrałem duży turniej (taka jest wersja oficjalna ). Wracam do Polski i:
    1. Czy mogę tą kasę zalegalizować? W końcu grałem za granicą więc przepis mówiący że kto na terytorium RP uczestniczy w zagranicznych grach losowych.... mnie nie dotyczy.
    Jeśli odp na 1. brzmi "tak" to
    2. Czy mam odprowadzać od tej wygranej jakieś podatki?
    Jeśli odp na 2. brzmi "tak" to
    3. Ile % podatku trzeba od takiej wygranej zapłacić?

  2. #2
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    1,287
    Abstrahujac od Adama BB, pytanie samo w sobie jest ciekawe

    IMO nikogo to nie interesuje, jesli mam status rezydenta w danym kraju i udokumentowany czas pracy. Moge robic, co mi sie podoba i wniesc do kraju moje wygrane, ktore zdobylem w trakcie pracy i pobytu zagranica. (?)

  3. #3
    Dołączył
    Jan 2007
    Przegląda
    Gdansk
    Posty
    489
    nie jestem pewien, ale podatek na pewno bedzie trzeba zaplacic w Polsce jesli nie przebywasz dluzej niz 1/2 roku podatkowego za granica - przy czym nie wiem jak zostanie zakwalifikowany taki dochod, ale prawdopodobnie zostanie po prostu dodana do calosci dochodow, od ktorej placisz podatek dochodowy od osob fizycznych

    przy czym proponuje skorzystac z ciekawej instytucji prawa podatkowego:

    z ordynacji podatkowej:

    Art. 14a. § 1. Stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
    § 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.


    skladasz wniosek i wszystko bedziesz mial czarno na bialym

  4. #4
    Dołączył
    Apr 2006
    Przegląda
    Widełka, Rzeszów
    Posty
    1,891
    Cytat Zamieszczone przez polko Zobacz posta
    nie jestem pewien, ale podatek na pewno bedzie trzeba zaplacic w Polsce jesli nie przebywasz dluzej niz 1/2 roku podatkowego za granica
    Ok, ale sa kraje z ktorymi Polska ma podpisane umowy o niepobieraniu podwojnego podatku.
    Np jak jedziesz do Anglii na wakacje to placisz podatek tylko w Anglii. Dawaniej bylo tak, ze sie placilo tu i tam ale teraz juz tak nie jest z tego co sie orientuje.

  5. #5
    Dołączył
    Jan 2007
    Przegląda
    Gdansk
    Posty
    489
    no tak to prawda, tylko z pokerem sprawa jest troche bardziej pogmatwana bo zalezy jak ustawodawstwo wewnetrzne danego kraju rozlicza wygrane w pokera online

  6. #6
    Dołączył
    Apr 2006
    Przegląda
    Widełka, Rzeszów
    Posty
    1,891
    Tutaj jest to tak opisane tylko wydaje mi sie ze te kraje nie maja umowy o podwojnym opodatkowaniu wiec z w relacjach Polska-Anglia moze byc inaczej.
    Peter Eastgate - Nie taki bogaty - Poker News - PokerTexas.pl | Texas Holdem | Poker online | Zasady pokera | Relacje Live

  7. #7
    Dołączył
    Jan 2007
    Przegląda
    Gdansk
    Posty
    489
    jezeli nie ma umowy to placi normalnie w Polsce podatek dochodowy, natomiast w przypadku umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania moze byc inaczej, ale nie wiem jak to wyglada na 100% niestety, bo co innego wygrana w oficjalnym turnieju live a co innego wygrana online

  8. #8
    Dołączył
    Mar 2005
    Przegląda
    Szczecin/Manchester/Hong Kong
    Posty
    1,816
    miedzy polska a anglia jest umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania. najlepiej rzeczywiscie napisac wniosek z zapytaniem do US i wszystko sie wyjasni bo pewnie sporo osob chcialoby wiedziec.

    a z tym eastgatem to bzdury bo zaraz po tym jak dostal sie na FT to stal sie rezydentem UK czy cos takiego i ten kosmiczny podatek zaplacil tylko od 900k ktore dostal kazdy uczestnik FT w chwili gdy zapauzowali turniej

  9. #9
    Dołączył
    Jul 2007
    Przegląda
    Bielsko-Biała
    Posty
    1,270
    Widze że dyskusja sie głównie toczy, czy trzeba płacić, podatek czy nie. Nie wiem jak dla innych ale dla mnie ważne jest przede wszystkim, czy można taką kasę zalegalizować choćby płacąc podatek. Wtedy po uzbieraniu większej sumki możnaby ją w ten sposób zalegalizować i przeznaczyć np na auto zamiast się z tym kryć (mówię tu o kwotach rzędu 10k-50k PLN). Narazie mnie to nie dotyczy bo gram na mikro ale mam nadzieje że może kiedyś.

  10. #10
    Dołączył
    Dec 2005
    Przegląda
    Łódź
    Posty
    4,392
    podoba mi sie okreslenie zalegalizowania zamiast wyprania ^^